Tylko grzebień i szczotka


Powoli rozkręca się sezon wystawowy. Przypominamy, że od 1 stycznia obowiązuje nowy regulamin wystaw Związku Kynologicznego w Polsce.

Kontrowersje wśród hodowców wzbudziły dwie zmiany. W punkcie 10. jest mowa o tym, że "W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami weterynaryjnymi. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder oraz suki w okresie laktacji nie mogą uczestniczyć w wystawach".

Z regulaminu wykreślony został zapis o zakazie wystawiania suk w cieczce. Wielu wystawców obawia się reakcji ich psów na pachnące zalotnie na ringu suczki, jednak warto pamiętać, że podobne przepisy obowiązują też w innych krajach europejskich.

Punkt 11. głosi, że "Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę lub kolor. Zabronione jest także przygotowywanie psów na terenie wystawy z zastosowaniem jakichkolwiek środków. Dopuszczalne jest stosowanie grzebienia i szczotki. Nie wolno także pozostawiać psa przywiązanego na stoliku trymerskim dłużej niż wymaga jego przygotowanie".

To całkowicie nowy punkt. Wystawcy zastanawiają się, w jaki sposób będzie on egzekwowany. Podobne przepisy obowiązują w innych krajach, ale doświadczenie uczy, że nie są raczej przestrzegane…

Zmiany w regulaminie dotyczą także takich kwestii jak terminy składania dokumentów, uczestnictwa psa w poszczególnych klasach, a także przypominają o prawie widzów do swobodnego dostępu do ringów.  Szczegółowy regulamin możesz przeczytać tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments