Tysiące podpisów dla zwierząt


Koalicja dla Zwierząt złożyła wczoraj w Sejmie obywatelski projekt nowej Ustawy o ochronie zwierząt. Czy ponad 200 tys. złożonych pod nią podpisów skłoni polskich parlamentarzystów do działania?Prace nad obywatelskim projektem ustawy zajęły obrońcom praw zwierząt dwa lata. Wprowadza ona ważne zmiany m.in. zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach, zakaz stałego trzymania psów na łańcuchu lub w zamknięciu, opodatkowanie hodowli zwierząt domowych, zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu.
Około 5 tys. osób zaangażowało się w zbieranie podpisów, a sama akcja nie kosztowała nawet złotówki. – W niektórych małych miejscowościach nawet 100 procent mieszkańców podpisało się pod projektem – mówi Grzegorz Lindenberg, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Jednak przyszłość ustawy jest niepewna. – Nasza kilkumiesięczna praca to jedynie mała cząstka. Teraz czekamy na opinię przewodniczących klubów parlamentarnych. Może powiedzą, że zwierzęta w Polsce mają za dobrze, a może się tym zajmą… – mówi Lindenberg i dodaje, że ustawę będzie rozpatrywać już raczej Sejm następnej kadencji. – Ta ustawa jest w stanie poprawić los setek tysięcy czy nawet milionów zwierząt. Małym kosztem posłowie mogą zrobić wreszcie jakąś fantastyczną rzecz – apeluje Lindenberg.
Jednak w głosach obrońców praw zwierząt nie było słychać zbyt wiele optymizmu. Bogumiła Folman z Polskiej Fundacji Ochrony Zwierząt mówi, że próbowali współpracować z Parlamentarnym Klubem Przyjaciół Zwierząt, ale nie było efektów. – Może w ostateczności porwiemy posłów i zamkniemy ich w schroniskach – żartuje Grzegorz Lindenberg.
Czy 224 764 potwierdzone podpisy skłonią parlamentarzystów, aby wreszcie zajęli się poprawą losu zwierząt? KP   
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments