Uparciuch na krótkich łapach – Basset artezyjsko – normandzki

Starszy kuzyn popularnego basset hounda prezentuje pierwotny typ basseta - psa mocnego i krótkonogiego, ale zwinnego i lekkiego, zdolnego do długiej pracy z myśliwym

Jak wynika z doświadczeń właścicieli psów tej rzadkiej rasy, baset artezyjsko-normandzki (zwany w skrócie BAN-em) jest często brany za młodego lub niewyrośniętego basset hounda. Tymczasem znane powszechnie na całym świecie basset houndy są nowszym „produktem” hodowli amerykańskiej, w której selekcjonowano psy pod kątem wystaw, dobierając jak najcięższe osobniki.

Bas, czyli niski
Ras basetów krótko- i szorstkowłosych jest zatem kilka. Wszystkie wywodzą się z Francji, a słowo „bas” w języku francuskim oznacza „niski”, „nisko zawieszony”. BAN wywodzi się od dwóch starych typów basetów: artezyjskiego i normandzkiego, hodowanych pod koniec XIX w. W latach 20. XX w. postanowiono połączyć obie rasy. W tworzeniu nowego psa szczególnie zasłużył się Leon Verrier, któremu udało się stworzyć psy w typie pożądanym przez ówczesnych hodowców. Rasę nazwano basset d'Artois. FCI uznało ją w 1938 r. i przyjęło dla niej nazwę: baset artezyjsko-normandzki. W czasie II Wojny Światowej psy te prawie wyginęły. Miłośnicy BAN-ów nie dopuścili jednak do ich zagłady. Dziś BAN jest niezwykle popularny w rodzimej Francji. W pozostałych krajach świata wciąż pozostaje rzadki.

Myśliwy na kanapie
Do Polski pierwszego psa sprowadzili z Francji w 1996 r. państwo Saryusz-Romiszewscy z Wieliczki. W 2001 r. dołączyła do niego suczka. W czerwcu 2003 r. z pary tej narodził się pierwszy miot basetów artezyjsko-normandzkich w naszym kraju – 3 pieski i 5 suczek.
Pod względem charakteru baset artezyjsko-normandzki jest podobny do swojego młodszego kuzyna – basset hounda, choć z racji mniejszej masy posiada nieco większy temperament. To pies niezwykle łagodnym w stosunku do ludzi i zwierząt, który doskonale nadaje się na psa rodzinnego. Jest bardzo cierpliwy i ze stoickim spokojem znosi dziecięce zabawy. Nie potrzebuje dużo ruchu, w domu zachowuje się jak typowy kanapowiec. Baset posiada równocześnie cechy psa myśliwskiego, takie jak upór i nieustępliwość.

Nic nie słyszę
Od BAN-a nie należy oczekiwać ślepego posłuszeństwa. W wychowaniu zalecana jest wyjątkowa konsekwencja i stosowanie dużej ilości nagród. Już od małego należy ćwiczyć z psem przychodzenie na wołanie, sowicie nagradzając za każde przyjście. Choć baset jest niezwykle przywiązany do swojej ludzkiej rodziny, zdarza mu się „głuchnąć” kiedy poczuje interesujący zapach. Mimo tych problemów BAN jest rasą godną polecenia.

Dziękujemy Państwu Maciejowi i Barbarze Saryusz-Romiszewskim za nadesłane zdjęcia i materiały.
RAMKA: baset artezyjsko-normandzki VI gr. FCI (gończe)

Kraj pochodzenia: Francja
Charakter: bardzo łagodny i czuły; wytrwały tropiciel, obdarzony doskonałym węchem
Wielkość: 30-36 cm
Waga: 15-20 kg
Szata: krótka, gładka i przylegająca
Maść: trójkolorowa (ruda z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami) albo dwukolorowa (ruda z białymi znaczeniami)
Długość życia: 12 lat
Podatność na szkolenie: średnia; może być uparty, lubi mieć własne zdanie
Aktywność: w domu typowy kanapowiec (kocha spać!), nie pogardzi jednak długim spacerem
Koszty utrzymania: 80-100 zł miesięcznie
Odporność/podatność na choroby: odporny; może mieć problemy z kręgosłupem
Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest tylko jedna hodowla tej rasy, w której jak dotąd urodził się jeden miot