Uparty pies nie chce cię słuchać? Wiemy, jak to zmienić!


Uparty pies to nie lada wyzwanie dla opiekuna... Jednak nawet najbardziej zawziętego czworonoga można skłonić do współpracy!

Domowe czworonogi to zwierzęta, które zazwyczaj czerpią ogromną przyjemność ze współpracy ze swoimi opiekunami. Po to właśnie zostały stworzone! Jednak niektóre z psiaków bywają naprawdę uparte i za nic nie chcą słuchać komend ani wracać na wołanie… Dlaczego uparty pies tak robi i jak temu zaradzić?

Dlaczego uparty pies nie chce cię słuchać?

Rozwiązywanie problemów dotyczących zachowania domowych czworonogów zawsze wymaga zrozumienia motywacji kierującej zwierzakiem. Nie inaczej jest w przypadku psów, które nie chcą nas słuchać. Odpowiednie „zdiagnozowanie” źródła takiego problemu z pupilem pomoże ci dobrać właściwą metodę pracy z czworonogiem. Pozwoli też nawiązać z nim dobrą relację, która jest podstawą udanej współpracy. Co może sprawiać, że pies ignoruje twoje prośby i polecenia?

Zbyt duże wymagania

Najczęściej winę za psie nieposłuszeństwo ponoszą zbyt duże oczekiwania ze strony opiekunów. Psiak, który nie został prawidłowo nauczony przywołania i reakcji na imię, nie przybiegnie do nas, nawet jeśli będziemy na niego krzyczeć. Tak samo jest z pozostałymi zachowaniami – cierpliwym siedzeniem w miejscu, wracaniem na posłanie czy chodzeniem na luźnej smyczy. Chcąc mieć grzecznego psa reagującego na komendy, powinniśmy przyłożyć się do jego wychowania i przećwiczyć umiejętności w różnych miejscach i sytuacjach.

Strach i stres

Brak współpracy ze strony psa może wynikać także z braku odpowiedniej socjalizacji z człowiekiem lub innymi psami oraz z przeróżnymi traumami. Przykładowo psiak bojący się innych czworonogów lub jeżdżących samochodów może nie reagować na twoje zawołania i zapierać się na smyczy na ich widok, starając się uniknąć kontaktu ze strasznym bodźcem. Zwierzak mający złe doświadczenia z człowiekiem bywa także podejrzliwy i w twojej prośbie o wykonanie komendy może widzieć potencjalne ryzyko. Strach i stres mogą być łatwo spotęgowane przez twoją frustrację, złość i krzyk. Dlatego jeśli twój czworonóg boi się danej sytuacji, nie wymuszaj na nim posłuszeństwa. To tylko pogorszy sprawę!

Niezaspokojone potrzeby

Psiak, któremu na spacerach uniemożliwiamy eksplorację i węszenie, będzie starał się za wszelką cenę nadrobić takie braki, głuchnąc przy tym na wydawane przez nas komendy. Również czworonogi mające zbyt mało kontaktów z innymi psami mogą stać się w ich obecności nieposłuszne, chcąc wykorzystać rzadką okazję do interakcji. Uparte szukanie śmieci, ciągnięcie i gryzienie smyczy, zapieranie się na spacerach i ignorowanie opiekuna po spuszczeniu na spacerze także mogą wynikać z niezaspokojonych potrzeb zwierzaka. Jeśli chcesz, by psiak cię słuchał, musisz zaspokoić jego podstawowe potrzeby!

Brak wystarczającej motywacji

Niektóre psy chętnie współpracują z opiekunami za pochwały słowne czy suche chrupki. Niestety zdarzają się także czworonogi, którym nie będzie to wystarczać. Będą one wymagać dodatkowej motywacji do nauki i posłuszeństwa w postaci wyjątkowo smacznych kąsków czy chwili ekscytującej zabawy. Odkrycie, co będzie dla psa wartościową nagrodą, nie zawsze jest prostym zadaniem. Jednak warto się do tego przyłożyć!

Problemy zdrowotne

Niektóre problemy behawioralne u psów – w tym także nieposłuszeństwo i ignorowanie opiekuna – mogą mieć swoje podłoże w problemach zdrowotnych. Psiaka z chorą trzustką, który odczuwa ogromny głód, raczej nie odwołamy od rozsypanego na chodniku chleba. Zwierzak z chorymi stawami nie przybiegnie do nas w szybkim tempie. Natomiast starszy czworonóg mający problemy ze słuchem po prostu nas nie usłyszy… Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia naszego pupila, powinniśmy zabrać go na całościowy przegląd zdrowia do weterynarza!

Uparty pies – jak z nim pracować?

Chcąc zachęcić psa do współpracy, nie należy uciekać się do przymusu i przemocy fizycznej. W ten sposób tylko zniechęcimy zwierzaka do siebie i sprawimy, że zacznie nas jeszcze bardziej unikać. Trening ze zwierzakiem, który nauczył się ignorować nasze prośby i komendy, powinien mieć przede wszystkim formę dobrej zabawy. Atrakcyjne nagrody, stopniowe zwiększanie wymagań i częste powtórki ćwiczeń sprawią, że psiak zrozumie wydawane mu polecenia i zobaczy, że ich wykonywanie naprawdę mu się opłaci. W nawiązaniu dobrej współpracy ze zwierzakiem ważne jest także przepracowanie dodatkowych problemów, w tym agresji, lęku i braku odpowiedniej socjalizacji.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments