17.11.2011
Uśpione i przerobione na karmę
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Poddane eutanazji w lecznicach i schroniskach psy są skupowane przez producentów karmy i wykorzystywane do produkcji gotowych posiłków. Brytyjskie organizacje niosące pomoc bezdomnym czworonogom namawiają do podpisania petycji zakazującej tego typu praktyk.
fot. Thinkstock
Hersh Pendell, szef AAFCO (Association of American Feed Control Officials), czyli Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Jakości Pasz potwierdził, że najwięksi producenci karm wykorzystują mieszankę „meat and bones” (z ang. mięso i kości). – Każdego roku firmy produkujące pożywienie dla zwierząt skupują od schronisk i lecznic weterynaryjnych uśmiercone psy i koty, które zamienia się na mieszankę „meat and bones” wykorzystywaną do produkcji suchej karmy – powiedział Pendell w wywiadzie dla San Francisko Chronicle. Praktyka przetwarzania martwych zwierząt na paszę jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nie tylko powszechnie stosowana, ale i legalna.
Takie działania budzą moralne wątpliwości i przeciwko nim protestują organizacje charytatywne zajmujące się niesieniem pomocy bezpańskim zwierzętom. W dodatku producenci karm nie informują klientów o prawdziwej zawartości pożywienia, a są do tego zobowiązani przez prawo.
Karma, która zawiera „meat and bones”, może być szkodliwa dla psów – informuje o tym brytyjski Impawtant Pups Rescue – organizacja niosąca pomoc szczeniętom. Stanowi zagrożenie dla zdrowia spożywających karmę psów, ponieważ zwierzęta poddawane eutanazji są najczęściej bardzo chore, nafaszerowane różnymi lekarstwami. Zwłoki, które trafiają do przeróbki na mieszankę, trafiają też nie zawsze prosto z lecznicy – bywa, że znajdują się już w stanie rozkładu.
Jak podkreślają organizatorzy akcji, sprawa jest bardzo poważna tym bardziej, że mieszanka „meat and bones” trafia nie tylko do karmy dla psów, ale również do paszy dla kurczaków, a te z kolei sprzedawane są w supermarketach i spożywane przez ludzi.
Na stronie www.change.org każdy może podpisać petycję, która ma zakazać prowadzenia tego typu praktyk.
Katarzyna Kopacz, Londyn
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined