W świecie szczeniąt. W jakim wieku można zacząć szkolić szczenię?


Jeśli nie rozpoczniemy edukacji malucha od momentu, w którym pojawi się u nas w domu, możemy mieć z nim później niemałe problemy. W jakim wieku można zacząć szkolić szczenię?

Szczenięta tak szybko dorastają! Dlatego już od samego początku, kiedy tylko psiak przekroczy próg naszego domu, wymaga od opiekuna mądrego wychowania. W tym artykule odpowiadamy na takie pytania, jak: w jakim wieku można zacząć szkolić szczenię? Jak uniknąć demolki?

Demolka w wykonaniu szczeniaka. Jak jej uniknąć?

Przede wszystkim – choć zabrzmi to banalnie – należy poświęcić jak najwięcej czasu na stopniowe przyzwyczajanie szczeniaka do zostawania samemu. Najwięcej zniszczeń może on bowiem spowodować wtedy, gdy nie ma nas w domu.

Początkowo należy go zostawiać na krótko, aby nie zdążył nic zniszczyć i mógł tym samym zasłużyć na pochwałę. Nawet jeśli nabroi, nie wolno go karcić, bo w przyszłości będzie się bał naszego powrotu i stres spowoduje przymus żucia wszystkiego, co się mu nawinie pod pysk – na przykład kapci czy stołu… Brak pochwały i sroga mina to dla malucha wystarczający wyraz naszej dezaprobaty.

Może się jednak zdarzyć, że musimy zostawić szczeniaka samego, zanim zdążyliśmy go wychować. Trzeba wtedy kupić metalową klatkę (kennel) i przyzwyczaić go do przebywania w niej. Wbrew pozorom nie męczy psa tak bardzo jak kaganiec, a lękliwe zwierzęta czują się w niej często bezpieczniej niż na większej przestrzeni. Pomysł z klatką jest dobry, pod warunkiem że okażemy wiele cierpliwości podczas uczenia malucha przebywania w niej.

Nie ma mowy o tym, abyśmy zostawili go od razu na parę godzin. Najpierw musi mu się ona zacząć dobrze kojarzyć, powinien dostawać w niej smakołyki czy posiłki i… mieć otwarte drzwiczki. Dopiero gdy zacznie chętnie wchodzić do klatki, możemy zacząć ją zamykać – początkowo na krótko. Trzeba też zadbać, by była wystarczająco duża, np. dla labradora: 120 x 90 x 90 cm. Jeśli tryb życia zmusza nas do opuszczania psa na kilka godzin, zastanówmy się, czy nie warto poprosić kogoś znajomego o wyprowadzenie go na spacer. Nawet jeśli za tę usługę zapłacimy, możemy zaoszczędzić o wiele więcej, nie narażając na zniszczenie mieszkania i rzeczy osobistych.

szczeniak na smyczy
fot. Shutterstock

Edukacja. W jakim wieku można zacząć szkolić szczenię?

Wstępną edukację szczeniaka warto podjąć już w wieku 2-3 miesięcy. Jest to okazja, która się nie powtórzy – kiedy pies podrośnie, prawdopodobnie będzie mniej skory do nauki.

Nie mówimy oczywiście o zaawansowanym szkoleniu, a jedynie o podstawowych umiejętnościach, które w przyszłości znacznie ułatwią mu funkcjonowanie wśród ludzi oraz innych zwierząt. Taki mały szczeniak z powodzeniem może się nauczyć chodzenia na smyczy – jeszcze nie przy nodze, ale już bez podgryzania – przybiegania na wołanie, siadania, zostawania, aportowania, warowania. W wypadku psów rodowodowych jest to również czas na rozpoczęcie nauki zachowania podczas wystaw i przyjmowania pozycji wystawowej.

Już wiemy, w jakim wieku można zacząć szkolić szczenię, pamiętajmy jednak też o tym, by nie uczyć bardzo młodego psa podawania łapy i szczekania na komendę, ponieważ zachowania te łatwo wymykają się spod kontroli i zwierzak może później próbować wymuszać na nas różne rzeczy zarówno szczekaniem, jak i podawaniem łapy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments