W kółko problem

fot. Thinkstock

Gonienie własnego ogona często wywołuje uśmiech na twarzy właściciela psa, który tak robi. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia, że nie jest to jednak zabawa, lecz objaw problemów psychicznych czworonoga.

Z badań wynika, że gonienie własnego ogona można porównać do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zwanych inaczej u ludzi nerwicą natręctw. Na zachowanie to nie wpływają jedynie geny, środowisko czy sposób żywienia psa, lecz głównie stan umysłu psa. Podobnie jest przy strachu przed hałasem, wylizywaniu łap czy nadmiernej nieśmiałości.

Badania wykazały też, że prawdopodobnie niektóre rasy – takie jak owczarek niemiecki czy bulterier – wykazują tego typu zachowania częściej niż inne psy.

Dokładne poznanie problemu zaburzeń u psów może w przyszłości pomóc w badaniach nad nerwicą natręctw u ludzi – na przykład w poszukiwaniu genów odpowiedzialnych za chorobę, przy poznawaniu wpływu środowiska na zachorowania, a także w ustalaniu nowych metod leczenia. KO

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments