W obronie psów łańcuchowych po raz dziewiąty


„Zerwijmy łańcuchy” to wymyślona osiem lat temu przez naszą redakcję symboliczna nazwa akcji społecznej, w której nie chodzi o to, aby nagle spuścić wszystkie psy z łańcuchów. To mogłoby być niebezpieczne. My zwracamy uwagę na zły los psów łańcuchowych i walczymy o jego poprawę.

Kiedy w 2007 roku po raz pierwszy  przykuwaliśmy się do bud, by zaprotestować przeciwko niehumanitarnemu trzymaniu psów na łańcuchach, w Polsce niewiele się mówiło  o tym problemie. Jednak z roku na rok, także dzięki udziałowi wielu znanych osób, marny los psów łańcuchowych stawał się coraz częściej tematem licznych artykułów oraz programów telewizyjnych i radiowych. To dzięki mediom dotarliśmy do miast i miasteczek w całej Polsce i  nie tylko pokazaliśmy, że psy cierpią, ale też zmobilizowaliśmy osoby dotychczas obojętne, by reagowały, kiedy tylko widzą, że jakiemuś zwierzęciu na łańcuchu dzieje się krzywda.

Nasza akcja wsparła także działania Koalicji dla Zwierząt, której udało się doprowadzić do uchwalenia znowelizowanej ustawy o ochronie zwierząt obowiązującej od 1 stycznia 2012 roku. Zabrania ona między innymi trzymania zwierząt domowych na łańcuchu dłużej niż 12 godzin na dobę i na uwięzi krótszej niż 3 metry.

Docierają do nas jednak liczne sygnały, że problem nadal istnieje, że zwierzęta potwornie cierpią szczególnie w tak upalne lato, jak tegoroczne bo zapisy ustawy nie wszędzie są przestrzegane. Dlatego postanowiliśmy kontynuować naszą coroczną akcję. Choć wielu osobom się wydaje, że przykuwanie się łańcuchami na terenie dużych miast nie ma sensu, bo problem dotyczy głównie wsi, uważamy, że to jedyny sposób, by dotrzeć do ponad 40 tysięcy wsi w Polsce. Happeningowy charakter akcji i zaangażowanie znanych, lubianych i szanowanych osób daje gwarancję, że możemy liczyć na wsparcie mediów ogólnopolskich, a dzięki temu trafimy pod strzechy.

Jeśli efektem akcji będzie poprawa losu choćby jednego psa łańcuchowego, warto to robić. Bo w każdym psie drzemie zakodowana przez tysiące lat ewolucji zdolność do traktowania człowieka jak przyjaciela.

Zatem dołącz do nas! Zostań wolontariuszem lub koordynatorem w swoim miejscu zamieszkania. W Światowy Dzień Zwierząt pokażmy, że nie jest nam obojętny los psów, nie tylko łańcuchowych. Dajmy głos w imieniu tych, które głosu nie mają.

Zapraszamy na happeningi w całej Polsce 4 pażdziernika 2015 roku!

Śledź aktualne informacje na: https://www.facebook.com/ZerwijmyLancuchy

Kontakt: zerwijmy.lancuchy2015@gmail.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments