Wagarujesz? Wybierzesz agresywnego psa

rys. Thinkstock

Młodzi ludzie skłonni do popadania w konflikty z otoczeniem wolą agresywne psy – stwierdzili naukowcy z University of Leicester’s School of Psychology pod kierunkiem dr. Vincenta Egana.

');

W badaniu wzięło udział 235 osób z Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej. Wypełniły one test osobowościowy, oceniły rasy psów pod kątem ich agresywności, a następnie wskazały te, które im najbardziej odpowiadały. Pytano je też o to, czy wagarowały albo popełniały czyny niezgodne z prawem, np. nosiły broń. Okazało się, że ci spośród badanych, którzy mało troszczyli się o innych, byli bardzo podejrzliwi, niegrzeczni i skłonni do rywalizacji, chętniej wybierali psy uważane za agresywne, np. bulteriery lub boksery. Im młodszy wiek badanego i wyższy poziom cech aspołecznych, tym większe zainteresowanie rasami o złej reputacji.

Uczestnicy eksperymentu za najbardziej agresywne uznali staffordshire bull terriery, boksery, i owczarki niemieckie, a za najbardziej przyjazne labradory retrievery i cocker spaniele.

Naukowców zaskoczyło, że osoby, które preferowały psy agresywne, wykazały się większą konsekwencją i odpowiedzialnością w działaniu. W dalszych badaniach chcą wykazać, czy oznacza to większą skłonność do szkolenia psów. MU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments