Weź psa na smycz

fot. Shutterstock

Warto pamiętać, że smycz nie jest żadnym złem, a czasem nawet warto zapiąć na nią psa.

W wielu dużych miastach właściciel psa, który biega luzem w miejscu innym niż do tego przeznaczone, może dostać mandat. Takie są przepisy. Są nawet takie miejsca, w których wymaga się, by zwierzak nie tylko był na smyczy, ale dodatkowo miał założony kaganiec. Ale nie chodzi tylko o prawo.

Wyobraźmy sobie, że na spacer do parku wybrała się osoba z psem na smyczy. Pies ten bardzo boi się innych psów, a swój lęk okazuje agresją. Jest w trakcie szkolenia. Nagle podbiega do niego przemieszczający się luzem po parku twój pupil.

Jest przyjaźnie nastawiony, chce się tylko przywitać, ale nie wie, że tym razem trafi na czworonoga, który na kontakty z psami nie jest przygotowany. Ty jesteś na tyle daleko, że właściciel psa lękliwego nie ma jak cię poinformować, że prosi o odwołanie twojego podopiecznego. Jeśli twój pupil zostanie pogryziony, kogo uznamy za winnego tej sytuacji?

Duży pies trzyma w zębach na smyczy małego psa
fot. Shutterstock

W jakich sytuacjach zapiąć psa na smycz?

Opisana scenka była tylko przykładem. Spójrzmy na problem szerzej – w jakich sytuacjach i dlatego warto zapiąć psa na smycz? Co może się stać, gdy twój pies zawsze i wszędzie będzie biegał luzem?

  • Może go potrącić samochód.
  • Może skoczyć na starszą osobę lub dziecko, a więc kogoś wystraszyć lub przewrócić.
  • Może trafić na agresywnego psa, a ty będziesz za daleko, by od razu zareagować.
  • Twojemu psu może z jakiegoś powodu nie spodobać się inny, i to twój – na co dzień przyjazny – pies zaatakuje innego czworonoga.
  • Nagle w okolicy może coś strzelić lub rozlegnie się inny dźwięk, którego twój pies się przestraszy i ucieknie.
  • Twój pies może zjeść coś trującego.
Pies ze smyczą w pysku
fot. Shutterstock

Pies na smyczy – bezpieczeństwo

Oczywiście nie namawiamy was, abyście na każdym spacerze, zawsze i wszędzie zapinali swoje psy na smycz, odbierając im w ten sposób możliwość swobodnego eksplorowania terenu.

Ale rozważcie, czy w każdym momencie jest na to miejsce i pora? Czy wasz pupil biegający wolno jest bezpieczny? Czy nie zagraża bezpieczeństwu innych psów i ludzi? Starajmy się, by parki, polanki i inne tereny były przyjazne dla wszystkich!

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments