7 punktów na ciele psa, o które musisz dbać


Na zadbanego psa miło popatrzeć i on sam czuje się lepiej. Oto mapa miejsc na psim ciele wymagających szczególnej troski!

Można powiedzieć, że zadbany pies jest wizytówką właściciela. Świadczy to o tym, że opiekun dba o pupila, a do jego opieki podchodzi odpowiedzialnie. Zadbany pies to również zdrowy pies. Dlatego warto zadbać o jego dobre samopoczucie. Podpowiadamy, na jakie miejsca na psim ciele opiekun powinien zwrócić uwagę!

1. Oczy – zwłaszcza u małych ras, którym często z nich cieknie

Miniaturki cierpią często na niedrożność kanalików łzowych – należy im wtedy regularnie przemywać oczy specjalnym preparatem lub przegotowaną letnią wodą.

2. Stawy – szczególnie u dużych psów

Trzeba o nie dbać nie dopiero na starość, lecz od szczeniaka, zwłaszcza gdy mamy psa dużej rasy. Należy podawać odpowiednią karmę i suplementy zalecone przez weterynarza i nie pozwalać szczeniakowi skakać ani szaleńczo biegać.

3. Zęby – zwłaszcza u ras miniaturowych

Wiele ras, szczególnie małych, ma skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Zwykle co jakiś czas weterynarz musi go zdjąć w narkozie. Można jednak opóźnić ten proces, stosując suche karmy i gryzaki dentystyczne oraz myjąc pupilowi zęby specjalną pastą i szczoteczką dla psa.

4. Pachy – szczególnie u psów długowłosych

To ulubione miejsce kołtunów! Zwłaszcza gdy długowłosy pies nosi szelki albo ubranko – dlatego problem pogłębia się zimą. Trzeba więc codziennie rozczesywać sierść pod pachami psiaka, przytrzymując delikatnie skórę palcami, bo to bardzo wrażliwe miejsce!

5. Łapy – wymagają uwagi u każdego psa

Jeśli pazury są za długie, trzeba je przycinać, by nie przeszkadzały w chodzeniu. Warto też co jakiś czas obejrzeć opuszki, czy nie pękają – zwłaszcza jeśli pies kuleje. U psów długowłosych kulawiznę może też powodować kołtun na stopie, między palcami.

6. Ogon – szczególnie jeśli jest długi i z długim włosem

Jeśli pomijamy go przy czesaniu, to robią się na nim kołtuny. A jeszcze bardziej trzeba dbać o to, co pod nim: gdy pies ma biegunkę, należy mu umyć pupę! I zawsze zwracać uwagę, czy nie trze zadem o podłoże – to znak, że weterynarz musi mu opróżnić gruczoły okołoodbytowe, by nie doszło do zapalenia, które trzeba będzie leczyć.

7. Uszy – zwłaszcza u psów, które mają je obwisłe

Jeśli pies drapie ucho lub trzęsie głową, sprawdźmy, czy nie jest ono gorące i czy nie pachnie brzydko – wtedy trzeba zaraz iść do weterynarza! A jeśli wszystko jest OK, stosujemy specjalne preparaty do psich uszu – według instrukcji na opakowaniu.

Autor: Dorota Jastrzębowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments