Kolejne ofiary pandemii. W Australii zastrzelono schroniskowe psy

fot. Shutterstock

Wolontariusze z australijskiego schroniska chcieli uratować 15 psów z wiejskiej przechowalni. By zapobiec ich wizycie, schroniskowe psy zastrzelono.

W zeszłym tygodniu Australia zadecydowała o całkowitym lockdownie. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa władze zakazały między innymi niepotrzebnego wychodzenia z domu i spotykania się z osobami spoza rodziny. Jednak to nie jedyne konsekwencje decyzji australijskiego rządu. W wyniku lockdownu życie straciły schroniskowe psy.

Schroniskowe psy zostały rozstrzelane

W wiejskiej przechowalni w hrabstwie Bourke przebywało 15 bezdomnych psów, które miały zostać przekazane pod opiekę schronisku w mieście Cobar. Jednak lokalne władze obawiały się, że wolontariusze przyjeżdżający po psy mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania COVID-19 i zadecydowały o rozstrzelaniu czworonogów. Decyzja ta miała na celu ochronienie przed wirusem pracowników i lokalną społeczność, w tym podatnych na zarażenie Aborygenów. Psom nie pomógł fakt, że wolontariusze, którzy mieli odebrać psy, byli przygotowani zgodnie z rygorystycznymi procedurami zapobiegającymi transmisji wirusa. W wyniku okrucieństwa władz życie straciło 15 psów, w tym suczka, która niedawno urodziła szczenięta.

Decyzja władz hrabstwa wywołała oburzenie

Według danych dotyczących stanu, w którym znajduje się przytulisko, w rejonie tym nie zanotowano żadnych nowych zachorowań na COVID-19. Sprawy nie chce komentować członek rady nadzorczej, minister Shelley Hancock, która już wcześniej zajmowała się sprawą zabijania zwierząt na terenie Hrabsta Bourke. Również odpowiedzialne za decyzję osoby odmówiły komentarza w tej sprawie. Milczy także schronisko w Cobar, które miało przejąć schroniskowe psy. Wyrażenia opinii nie odmówili natomiast członkowie Animal Liberation, miejscowej organizacji działającej na rzecz zwierząt.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i kompletnie zbulwersowani zastrzeleniem psów. Odrzucamy nieakceptowalne wyjaśnienie władz, które najwyraźniej uważają, że to morderstwo jest częścią postępowania przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID – mówi Lisa Ryan, manager kampanii Animal Liberation w rozmowie z „The Sydney Morning Herald”.

Rada sprawująca nadzór nad miejscowymi władzami zamierza przeprowadzić dochodzenie w celu sprawdzenia, czy doszło do złamania praw zwierząt.

Czy lokalne władze zabijają schroniskowe psy?

Okazuje się, że hrabstwo Bourke nie ma obowiązku informowania rządu o tym, jak uśmierca schroniskowe psy. Lisa Ryan uważa, że taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie dla zwierząt trafiających do lokalnych przytulisk. Mimo to rząd nie podjął żadnych działań w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez Animal Liberation.

W czasie, gdy obecny rząd odwraca się plecami od problemów dotyczących dobrostanu zwierząt, schroniskowe psy wciąż są zabijane. Lokalne przytuliska opłacane są z pieniędzy miejscowej społeczności. Oczywistym jest więc, że strzelanie do bezdomnych psów nieodebranych przez opiekunów z tych finansowanych z publicznych pieniędzy placówek nie pokrywa się z oczekiwaniami społeczeństwa – mówi Abigail Boyd, działaczka na rzecz zwierząt.

Jak funkcjonują australijskie schroniska podczas lockdownu?

Rada nadzorcza podkreśla, że wszystkie hrabstwa otrzymały zalecenia dotyczące funkcjonowania przytulisk podczas pandemii. Wśród nich znajdowała się informacja, że takie placówki mają nieprzerwanie działać. Powinny po prostu wdrożyć odpowiednie procedury gwarantujące bezpieczeństwo pracowników i wolontariuszy. Przytuliska i schroniska powinny być także otwarte dla osób z zewnątrz. Ich pracownicy mają zezwolenie na wykonywanie swoich zadań także w obszarach objętych lockdownem. Tym bardziej decyzja o zastrzeleniu 15 psów wydaje się całkowicie nieuzasadniona.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ryż
Ryż
4 miesięcy temu

Władza pod pretekstem katarku zabija nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Tak zwyczajnie po złości albo/i z braku klepek w pustej głowie.