Zawodowy żebrak

fot. Shutterstock

Rozmowa z Adrianem Burderem, dyrektorem handlowym brytyjskiej fundacji Dogs Trust zajmującej się psami

Żartuje Pan, że w Dogs Trust objął stanowisko zawodowego żebraka, ale chyba często nie jest Panu do śmiechu?
Zdobywanie pieniędzy zawsze jest trudne. Najważniejsze w tej pracy to nauczyć się, że nie wolno bać się prosić…

Czy korporacje w Wielkiej Brytanii są hojne dla bezdomnych zwierząt?
Anglicy mają opinię bezgranicznie oddanych swoim czworonogom, ale ta dobra reputacja jest tylko po części zasłużona. Wciąż nie uporaliśmy się na Wyspach z okrucieństwem i lekkomyślnością w traktowaniu zwierząt. A co do korporacji, to nie pałają one entuzjazmem, gdy przychodzi do dawania pieniędzy. Większość naszych funduszy wciąż pochodzi z darowizn osób prywatnych. To budujące, że tyle tysięcy ludzi wspiera naszą pracę.

Co radziłby Pan polskim obrońcom praw zwierząt, którzy wciąż borykają się z kłopotami finansowymi?
– Piętnaście lat temu fundacja Dogs Trust zamykała schroniska z powodu braku pieniędzy. Dziś jesteśmy dobrze dofinansowaną organizacją z piętnastoma azylami. Wniosek? Jeśli macie w sobie upór i kochacie to, co robicie, przetrzymacie wszystko.

Co brytyjczycy sądzą na temat ekologów i obrońców praw zwierząt? W Polsce przez wielu uważani są nadal za nieszkodliwych szaleńców…– Jeszcze nie tak dawno temu ekologów i obrońców praw zwierząt w Anglii też brano za dziwaków. Na szczęście przez ostatnie 20 lat to się zmieniło. Teraz ekolodzy są traktowani poważnie. Jestem pewien, że Polskę też czeka niebawem taka przemiana.
Przy okazji chciałbym zwrócić się do nich z apelem, aby wspierali polskich obrońców praw zwierząt. To od Was zależy, czy Polska będzie lepszym miejscem dla psów i kotów.
Czym jest Dogs Trust

Dogs Trust, do niedawna działająca pod nazwą National Canine Defence League, to największa w Wielkiej Brytanii fundacja niosąca pomoc potrzebującym zwierzętom. Jej celem jest opieka nad psami i ochrona ich przed okrucieństwem oraz zaniedbaniem – zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza granicami kraju.
Dogs Trust prowadzi wiele kampanii na rzecz zwierząt – jedna z nich to Hope For Greyhounds (Nadzieja dla chartów), która ma zapewnić właściwą opiekę i emeryturę psom biorącym udział w gonitwach. Z kolei kampania Hope Project (Projekt nadziei) zapewnia darmową opiekę weterynaryjną psom, których właściciele są w trudnej sytuacji mieszkaniowej. W dniach 17-18 maja w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja, na której jako jeden z delegatów wystąpił Adrian Burder, dyrektor handlowy Dogs Trust.
Adrian Burder zajmuje się pozyskiwaniem funduszy dla swojej organizacji. Na rzecz zwierząt pracuje od 15 lat. Ma żonę, dwóch synów i kota Otisa. (JW)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments