Czy można zmienić zachowanie psa jedzeniem? Naukowcy to zbadali!

fot. Shutterstock

Opiekunowie czworonogów z problemami behawioralnymi nieraz chcieliby zmienić zachowanie psa. Okazuje się, że dieta może być w tym pomocna!

Agresja, nadaktywność, niszczenie w domu i lękliwość to częste problemy, z którymi borykają się opiekunowie psów. Najlepszy sposób, by zmienić zachowanie psa, to oczywiście praca z odpowiednim behawiorystą. Dobrze dobrany specjalista wytłumaczy nam, jak mamy postępować z czworonogiem, by zwalczyć jego lęki i jak w zrozumiały sposób pokazać mu, czego od niego oczekujemy. Naukowcy wciąż jednak poszukują sposobów, by wspomóc taką terapię w dodatkowy sposób – na przykład specjalną dietą. Okazuje się, że regularne podawanie psu pewnych suplementów może mu pomóc!

Jak zmienić zachowanie psa?

Naukowcy z Ferdowsi University of Mashhad w Iranie postanowili sprawdzić, czy dodatkowa suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3, magnezem i cynkiem będzie miała wpływ na zachowanie psów. W tym celu zebrali grupę 48 czworonogów. Przed rozpoczęciem badania opiekunów poproszono o wypełnienie szczegółowej ankiety dotyczącej problemów psa. Wśród zwierzaków znalazły się 42 problemowe psy – agresywne, lękliwe, niszczące i załatwiające się w domu. Każdemu z badanych psów przez 126 dni podawano kapsułki z olejem z łososia i tabletki z magnezem i cynkiem. Po zakończeniu badania opiekunowie czworonogów ponownie wypełnili ankietę, która miała ocenić, jak zmieniło się zachowanie ich podopiecznych. Ankieta ta polegała na zaznaczeniu na skali, jak często niepożądane zachowanie prezentowane jest przez ich psa.

zmienić zachowanie psa
fot. Shutterstock

Za pomocą suplementów udało się zmienić zachowanie psa!

Okazało się, że regularne podawanie psu oleju z łososia, magnezu i cynku ma pozytywny wpływ na jego zachowanie. Czworonogi, które wykazywały lękowe reakcje, niszczyły w domu lub załatwiały się w mieszkaniu, po kuracji o wiele rzadziej sprawiały takie problemy swoim opiekunom. Podawanie psom suplementów nie pomogło jednak nadaktywnym i agresywnym psom.

Naukowcy dowiedli, że w przypadku niektórych problemów podawanie zwierzakowi oleju z łososia może pomóc szybciej uzyskać poprawę zachowania. Nie jest to jednak lekarstwo na każdy kłopot. Podawanie suplementów nie zastąpi też pracy z behawiorystą czy trenerem. Może jednak stanowić wsparcie podczas terapii. Olej z łososia ma także wiele innych, prozdrowotnych właściwości – można go więc podawać nie tylko problemowym zwierzakom!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments