18.12.2013
1500 funtów na leczenie dla każdego emerytowanego psa policyjnego
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy pies, który przez wiele lat służył w policji i zapewniał w ten sposób bezpieczeństwo mieszkańcom hrabstwa Nottingham, będzie miał zapewnione środki na leczenie.
fot. Shutterstock
Narażają swe życie, byśmy czuli się bezpieczniej, tak jak owczarek belgijski Rossi, który obezwładnił wymachującego siekierą pijanego człowieka i sam został ranny. Po około dziesięciu latach służby przechodzą na emeryturę. Zwykle trafiają do domu policjanta, który był dotąd ich przewodnikiem. Zdarza się, że dopadają je choroby, które wymagają kosztownego leczenia. Nie zawsze właścicieli na nie stać. Wkrótce ma się to jednak zmienić. W życie ma wejść program, który zapewni 1500 funtów na leczenie dla każdego emerytowanego psa policyjnego. Według władz jest to pierwszy tego typu program w Wielkiej Brytanii.
Pomoc finansowa
Odtąd przez pierwsze trzy lata po odejściu z czynnej służby psy policyjne z hrabstwa Nottingham w Wielkiej Brytanii otrzymają co roku 500 funtów (w sumie 1500 funtów) na opłacenie rachunków weterynaryjnych w tym leczenie, szczepienia i odrobaczanie – informuje BBC News.
Te psy były pełne oddania i niezawodne, pełniąc służbę dla dobra społeczeństwa. Pieniądze, o których mowa, zapewnią im opiekę lekarską po przejściu na emeryturę – poinformowała BBC News komisarz śledczy Paddy Tipping.
„O ich przyszłość też trzeba zadbać”
Pieniądze nie będą przekazywane automatycznie, a tylko wówczas gdy pojawi się konieczność leczenia zwierzaka. Zwykle co roku odchodzi ze służby w policji w Nottingham około sześciu psów. Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy należy na ten cel wydawać pieniądze z podatków, Paddy Tipping odpowiada, że przecież zabezpiecza się przyszłość policjantów przechodzących na emeryturę, a te psy całe życie ciężko pracowały i o ich przyszłość też trzeba zadbać.
Pomoc finansowa dla rannych psów policyjnych lub schorowanych w wyniku wykonywanego zawodu wejdzie w życie w przyszłym miesiącu. Przewiduje się, że w tym roku finansowym do 2015-2016 na emeryturę przejdzie dziewięć psów służących w policji.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined