5 fascynujących faktów o psich uszach i słuchu

fot. Shutterstock

Sterczące, klapnięte, ciągnące się po ziemi... Poznaj kilka najciekawszych faktów o psich uszach. Tego z pewnością nie wiedziałeś!

Psie uszy mogą mieć wiele kształtów – klapnięte, stojące, zgięte w pół, małe lub duże… Wszystkie jednak mają za zadanie zbierać dźwięki otaczające psa i kierować je do ucha wewnętrznego. Jednak to nie wszystko! Oto kilka faktów o psich uszach – o tym na pewno nie wiedziałeś!

5 faktów o psich uszach

Każdy psiarz wie, że ułożenie psich uszu zależne jest od stanu emocjonalnego zwierzaka. Przylegające płasko do głowy oznaczają zazwyczaj strach, a wyprostowane świadczą o czujności psa. Jednak to nie wszystkie ciekawostki o psich uszach. Czy wiesz, że psie uszy…

1. Mogą się ruszać!

Za ruch psich uszu odpowiada aż 18 mięśni. Poruszają one uszami niezależnie od siebie, obracając je w stronę dobiegających psa dźwięków. Dzięki temu domowe czworonogi mogą nasłuchiwać szczekania innych psów za oknem, nie tracąc z oczu zawartości twojego talerza!

2. Są niezwykle czułe!

Psie uszy słyszą nawet te dźwięki, o których ludzie nie mają pojęcia. Ludzkie ucho jest w stanie rozróżniać dźwięki o częstotliwości mieszczącej się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Domowe czworonogi wychwycą także dogłosy o dużo wyższej częstotliwości – nawet 45 kHz! Dlatego w cichym, pustym domu zwierzaka otacza masa dźwięków – od piszczącej cicho ładowarki telefonu, do zawodzącego ultradźwiękowego nawilżacza powietrza.

3. Mają ciekawy kształt!

I wcale nie chodzi tu o zewnętrzną część ucha, która u psów bywa niezwykle różnorodna. Skryte w psich uszach kanały słuchowe są niezwykle głębokie i mają nietypowy kształt przypominający literę L. Pierwsza jego część biegnie pionowo w stronę żuchwy, by następnie załamać się pod kątem prostym. Z powodu takiej budowy psie uszy trudno zbadać i leczyć w razie zapalenia lub infekcji.

4. Powstaje aparat słuchowy dla psów

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Cincinnati opracowują pierwszy aparat słuchowy dla psów, które straciły ten zmysł. Na szczęście słuch nie jest dla psów najważniejszy – domowe czworonogi gorzej radzą sobie z utratą węchu lub wzroku. Prawdą jest jednak, że życie z psem głuchym od urodzenia jest prawdziwym wyzwaniem!

5. Najdłuższe uszy należały do…

bloodhounda o imieniu Tigger. Jego prawe ucho miało 35 cm długości, a lewe 34 cm. Wynik ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. U psów tej rasy uszy są wyjątkowo długie i służą do zagarniania zapachu z ziemi podczas polowania i tropienia zwierzyny.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments