ADHD u psa. Czy pies może mieć ADHD?

fot. Shutterstock

Czy ciągły niepokój, nieposłuszeństwo na spacerach i problemy ze skupieniem się na treningu mogą być objawem psiego ADHD? Sprawdź!

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ang. attention-deficit hyperactivity disorder, w skrócie ADHD) może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. Typowymi objawami tego zaburzenia są brak umiejętności skupienia się na zadaniu, hiperaktywność, impulsywność… To może brzmieć znajomo także dla wielu opiekunów domowych czworonogów! Czy pies też może cierpieć na ADHD? I jak radzić sobie z ciągle roztargnionym, rozemocjonowanym psiakiem?

Czy pies może mieć ADHD?

Okazuje się, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje nie tylko u ludzi, ale także u domowych czworonogów! Badania wykazują, ze około 15% psów to zwierzęta nadaktywne i impulsywne, a 20% ma problem z dłuższym skupieniem uwagi. Takie zachowanie jest nie tylko dziedziczne – tak jak w przypadku ludzi, ogromny wpływ na to ma również otoczenie. Naukowcom udało się także określić, co może wpływać na wystąpienie u psów zaburzeń podobnych do ADHD.

Nadpobudliwość, impulsywność i łatwe rozpraszanie się występuje najczęściej u młodych samców. Objawy ADHD można zauważyć głównie u ras pracujących, takich jak owczarek niemiecki, border collie oraz u rozmaitych terierów, w szczególności jack russelli i cairn terrierów. Natomiast najmniejszą skłonność do tego typu zaburzeń zaobserwowano u ras miniaturowych, stworzonych do towarzystwa. Odkryto także, że ADHD występuje częściej u psów pozbawionych wystarczającej aktywności i uwagi opiekuna, a także u czworonogów lękliwych. Co ciekawe, zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje częściej u tych zwierzaków, których opiekun miał już wcześniej psa – ta zależność nie została jednak w żaden sposób wytłumaczona.

emiteo

Jak objawia się ADHD u psa?

Do głównych objawów tego zaburzenia u psów należą przede wszystkim:

  • ciągła potrzeba ruchu, niespokojne dreptanie,
  • problemy ze snem,
  • nieumiejętność wyciszenia się,
  • wyraźny niepokój,
  • reaktywność,
  • problemy ze skupieniem podczas treningu i słabe zapamiętywanie komend,
  • ciągła chęć do zabawy,
  • wymuszanie uwagi opiekuna, czasem także za pomocą agresji,
  • reaktywność,
  • częste szczekanie.

ADHD czy choroba?

Trzeba pamiętać, że objawy typowe dla ADHD mogą wynikać z niektórych chorób przewlekłych, na przykład stosunkowo rzadkiej u psów nadczynności tarczycy. Dlatego zwierzaka, u którego podejrzewamy ADHD, powinniśmy przede wszystkim dokładnie przebadać. Pozwoli to także wykryć potencjalne dolegliwości wywołane ciągłym pobudzeniem. Stan ten jest bowiem obciążający dla organizmu psa i będzie powodować jego wyniszczenie. Nadmiernie pobudzony pies może cierpieć na przeróżne problemy zdrowotne, takie jak częste biegunki, łupież i nadmierne wypadanie sierści czy wychudzenie.

Jak radzić sobie z nadpobudliwym psem?

Życie z psem nadpobudliwym nie jest proste. Nadaktywność, reaktywność i nieposłuszeństwo zdarzać się też będą u psów, które nie są odpowiednio zsocjalizowane, mają niezapewnione podstawowe potrzeby lub pozbawione są wystarczającej dawki uwagi ze strony opiekuna. Opiekun musi więc przede wszystkim zapewnić zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu, wspólnych aktywności i kontaktów z innymi, stabilnymi czworonogami. Psu warto też zaproponować jakieś ciekawe zajęcie dostosowane do specyfiki rasy – pasienie, IPO, tropienie użytkowe… Pozwoli to zaspokoić naturalne instynkty czworonoga i zmęczy go nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.

Nadaktywne psy mają problem z uczeniem się podstawowych komend – łatwo się rozpraszają, frustrują i są niecierpliwe. Dlatego sesje szkoleniowe dla takich czworonogów powinny być krótkie, niezbyt wymagające i urozmaicone. Przed treningiem należy zadbać o to, by psiak otrzymał dużą dawkę ruchu, która pozwoli mu rozładować nagromadzoną energię. Nie powinny być to jednak aktywności zbyt pobudzające. Wskazany będzie przede wszystkim aktywny spacer na długiej lince połączony z węszeniem i zabawami węchowymi.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments