Antybiotykooporne bakterie w karmie dla psów. Czy stanowią zagrożenie dla człowieka?


Portugalskie badania wykazały, że karma dla psów może zawierać antybiotykooporne bakterie potencjalnie groźne dla zdrowia człowieka!

Niedawno przeprowadzone badania nad dostępnymi w sklepach, surowymi karmami dla psów przyniosły zatrważające wyniki. Okazało się, że tego typu karmy niezwykle często zawierają antybiotykooporne bakterie, które stanowią niezwykle poważne zagrożenie dla całej ludzkiej populacji. Zaniepokojeni tą informacją portugalscy badacze postanowili sprawdzić, czy podobne niebezpieczeństwo stwarzają także suche i mokre karmy dla psów…

Czym są antybiotykooporne bakterie?

Antybiotyki to grupa leków mających za zadanie zneutralizować bakterie mogące wywołać niebezpieczne infekcje. Jednak częste stosowanie takich leków sprawia, że mikroorganizmy stopniowo uodparniają się na zawarte w nich substancje. Uodparnianie się bakterii na leki stwarza ryzyko nieuleczalnych, niereagujących na antybiotyki infekcji. Czy takie bakterie znajdują się także w gotowej psiej karmie?

Czy karmy dla psów zawierają bakterie?

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Porto w Portugalii postanowiła przeanalizować dostępne w sklepach karmy pod kątem obecności enterokoków (paciorkowców) – niebezpiecznych bakterii mogących powodować zagrażające życiu infekcje. W tym celu pobrane zostały próbki z 55 karm – 22 mokrych, 8 suchych, 4 półwilgotnych, a także 7 przysmaków. Do analiz przygotowano także 14 próbek surowej, mrożonej karmy dla psów z kaczką, łososiem, indykiem, kurczakiem, jagnięciną, gęsią, wołowiną i warzywami. Następnie próbki te poddano badaniom, które miały ujawnić obecność, rodzaj i szkodliwość zawartych w nich bakterii.

W karmie dla psów znaleziono antybiotykooporne bakterie

Okazało się, ze spośród badanych próbek aż 30, czyli ponad połowa zawierała paciorkowce. Ponadto spośród wyizolowanych z karm bakterii aż 40% odporne było na działanie powszechnie używanych antybiotyków. Niektóre enterokoki nie poddawały się także działaniu linezolidu, czyli antybiotyku ostatniego rzutu używanego w leczeniu zakażeń wywołanych przez najbardziej niebezpieczne, wielolekooporne szczepy bakterii! Najbardziej antybiotykooporne bakterie znaleziono we wszystkich próbkach surowych (mrożonych) karm dla psów i zaledwie w 3 karmach pozostałych rodzajów.

Czy bakterie z karmy dla psów zagrażają ludziom?

Niektóre znalezione w karmach dla psów bakterie są identyczne z tymi, jakie wykryto u pacjentów szpitali w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w Holandii. Takie same patogeny znaleziono również u zwierząt gospodarskich i w ściekach.

Bliski kontakt człowieka z psami i popularność badanych przez nas karm w różnych krajach stwarza poważne ryzyko dla zdrowia człowieka. Państwa europejskie muszą uświadamiać ludzi, że karmienie psów surową karmą stwarza zagrożenie, a produkcja karm, jakość składników i higiena powinny podlegać ściślejszej kontroli – mówi dr Ana R. Freitas z Uniwersytetu w Porto w Portugalii.

W Polsce gotowe surowe karmy dla psów nie cieszą się zbytnią popularnością. Wielu opiekunów karmiących czworonogi surową dietą woli samodzielnie przygotowywać psu posiłki ze składników kupionych w sklepie. Jednak nawet podając psu mięso wysokiej jakości, nie wolno zapominać o zasadach higieny!

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments