07.12.2021
Ekologiczne buty z sierści psa. Nosiłbyś?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co możesz zrobić z sierści psa? Podobiznę pupila, ozdoby z filcu, a nawet obuwie. Sneature to buty, które zostały wykonane tylko z naturalnych materiałów.
fot. Shutterstock
Choć kupiłeś nowe ubranie zaledwie miesiąc temu, producenci marek odzieżowych przekonują, że nie jesteś już na bieżąco z panującymi trendami. Za Fast Fashion kryje się coś więcej – złe warunki pracownicze i ogromne szkody dla środowiska. A czy wiesz, ile rocznie wyrzuca się psiej sierści? Jak podkreśla projektantka Emilie Burfeind, w samych Niemczech pozbywa się jej aż 80 ton. W trosce o środowisko i w myśl zrównoważonej mody zaprezentowała skarpetowe buty wykonane z sierści psa i grzybów. Tak, dobrze przeczytałeś!
Sneature – rewolucyjny projekt?
Nazwa ekologicznego obuwia pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów – sneakers i nature. Niemiecka projektantka podkreśla, że większość tradycyjnego obuwia wykonana jest z różnych materiałów, takich jak guma, pianka polietylenowa czy inne tworzywa sztuczne. W związku z tym mogą one rozkładać się nawet przez 1000 lat. Recykling takiego obuwia jest niemalże niemożliwy, a na pewno nieopłacalny ekonomicznie.
Postanowiłam zaprojektować biodegradowalne obuwie, które jest wykonane z jak najmniejszej liczby komponentów – powiedziała niemiecka projektantka Emilie Burfeind (serwis Dezeen).
O tym, co jeszcze można zrobić z wyczesaną psią sierścią, pisaliśmy TUTAJ.
Naturalne materiały odpadowe
Buty wykonane z sierści psa są bezszwowe, nie mają też sznurowadeł. Cholewka zaś wykonana jest z sierści, czyli przędzy chiengora. Martwe włosy psów zostały pozyskane od salonów groomerskich. Co ciekawe, w porównaniu do owczej wełny chiangora lepiej zatrzymuje ciepło. Cholewka jest elastyczna, a użyty materiał umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Psia sierść nie jest jedynym komponentem wykorzystanym do zaprojektowania butów Sneature. Warstwa, która znajduje się tuż nad podeszwą, jest wodoodporna. Została ona wykonana z biokauczuku i bioplastiku. Zaś do wytworzenia samej podeszwy wykorzystano wysuszoną, a następnie zmieloną grzybnię. Z kolei do produkcji obuwia wykorzystano technologię 3D.
Emilie Burfeind planuje w przyszłości zaprezentować kolejne swoje projekty. Jak wam się podobają buty Sneature?
źródła: news.realpressglobal.com, genialne.pl/ekologiczne-buty, www.whitemad.pl
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Pozostawiła czworonogi bez jedzenia i picia na 2 tygodnie. Trafi przed sąd
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkanka Nowego Targu pozostawiła psa i kota na dwa tygodnie w zamkniętym mieszkaniu. Zwierzęta nie miały dostępu do jedzenia i wody. Z relacji kobiety wynika, że pupilami miała opiekować się jej koleżanka, jednak tego nie zrobiła. Wycieńczone zwierzęta zostały odebrane.
undefined
07.12.2023
Uratował psa przed mrozem. Bezskutecznie szukał pomocy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mężczyzna z Małopolski uratował przed mrozem zaniedbanego psa, który prawdopodobnie został porzucony. Niestety służby, które w praktyce mają pomagać, zignorowały prośbę mężczyzny.
undefined
05.12.2023
Od ponad roku przebijał opony. Sprawcą okazał się pies
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
We Włoszech w prowincji Isernia od ponad roku poszukiwano sprawcy serii przebić opon. Po długim śledztwie okazało się, że za „zbrodnie” odpowiedzialny jest... pies. Teraz koszty naprawy ponieść musi opiekunka czworonoga, która również zgłosiła szkodę.
undefined