27.07.2023
Nie sprzątasz po pupilu? Zostaniesz wytropiony po DNA z psiej kupy
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psie kupy na chodnikach czy trawnikach to problem wielu państw. Teraz Francuzi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i skutecznie rozprawić się z opiekunami, którzy zaniedbują obowiązek sprzątania po pupilu.
fot. Shutterstock
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność spędzania czasu z uroczym, futrzanym przyjacielem, lecz także obowiązki. A do jednych z nich należy sprzątanie po nim, gdy ten zrobi kupę. Wiele osób z obowiązku się wywiązuje, jednak wciąż nie brakuje takich, którzy zapominają lub celowo go pomijają.
Problemy z niesfornymi opiekunami czworonogów zdarzają się w wielu krajach. Nie zawsze też mandaty są skuteczne. Niektórzy postanowili pójść o krok dalej i w nieco inny sposób uporać się z tymi, którym nie po drodze z woreczkami na odchody.
We francuskim mieście Béziers na południu Francji, opiekunowie, którzy nie dopełnią obowiązku posprzątania po swoim psie, wkrótce mogą zostać wyśledzeni za pomocą DNA.
Francuzi będą analizować psie DNA
Burmistrz miasta, Robert Menard, w rozmowie z radiem France Bleu zauważył, że mieszkańcy miasta mają już serdecznie dość pozostawionych na ulicach psich odchodów. Włodarz miasta zdradził, że przez 2 lata planuje testować program, który umożliwi zebranie DNA z pozostawionej kupy, a następnie na powiązanie go z opiekunem zwierzęcia. To pomoże ustalić, kto jest odpowiedzialny za zanieczyszczenia miasta.
Aby program dobrze działał, mieszkańcy musieliby zostać zobowiązani do wyrobienia swojemu psu tzw. paszportu genetycznego. Czyli zebranie u weterynarza próbki DNA pupila. Taki materiał składający się ze śliny psa zostanie zbadany, a na jego podstawie wystawiony dokument.
Następnie, gdy uda się już ustalić bazę DNA czworonogów, psie kupy będą zbierane i testowane, a informacje o opiekunach, którzy zapomnieli posprzątać, przekazywane policji. Ta z kolei miałaby wystawiać mandat na kwotę do 122 euro.
Natomiast 38 euro to kwota mandatu za złapanie na gorącym uczynku osoby, których pupil nie posiadałby paszportu genetycznego.
Podobne programy zostały już przetestowane w hiszpańskiej Walencji, Tel Awiwie w Izraelu czy w niektórych częściach Londynu.
źródło: https://www.euronews.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined