18.10.2022
Czy kolejny kraj dopuści możliwość pochówku zwierzaka wspólnie z opiekunem?
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwierzaki coraz częściej stają się pełnoprawnymi członkami rodziny, co sprawia, że popularność wspólnych pochówków rośnie. Niestety wiele państw nie dopuszcza takiej formy chowania zmarłych. Czy kolejny kraj postanowi wyjść naprzeciw oczekiwaniom miłośników zwierząt?
Fot. Shutterstock
Dla dużego grona osób czworonóg jest pełnoprawnym członkiem rodziny, dlatego zależy im na jego godnym pożegnaniu. Niestety w wielu miejscach na świecie pochowanie człowieka i zwierzęcia w jednym grobie jest niemożliwe. Być może niebawem zmieni się to w niektórych krajach europejskich.
Pochówek zwierząt – fanaberia XXI wieku?
Części osób może wydawać się, że chowanie zwierząt na cmentarzu lub przechowywanie ich prochów w urnach jest stosunkowo nową modą. Nic bardziej mylnego. Jak pewnie wiesz, koty już w starożytnym Egipcie były szczególnie traktowane przez ludzi. Wierzono, że będą one im towarzyszyć w życiu wiecznym, dlatego gwarantowano im godny pochówek. Na cmentarzu pochodzącym z I w n.e. znaleziono zwłoki około 100 zwierzaków, które nie miały żadnych znaków wskazujących na złożenie ich w ofierze.
Nie tylko koty od lat traktuje się jak przyjaciół ludzi. Neolityczny grób odnaleziony na terenie dzisiejszych Niemiec zawierał szczątki mężczyzny, kobiety oraz psa złożone razem z kilkoma osobistymi przedmiotami, co wskazuje na typowy pochówek rodzinny. Podobne znaleziska odkryto w okolicach jeziora Bajkał. Co ciekawe archeolodzy zauważyli, że neolityczni przodkowie często rozkopywali ludzkie groby, by mogły przy nich spocząć zwierzaki, które zmarły śmiercią naturalną.
Kolejny kraj pozwoli na wspólne pochówki?
Chociaż pochówki zwierząt były praktykowane od kilkunastu tysięcy lat, postępujący proces krwawej chrystianizacji sprawił, że stały się one zakazane. Dziś opiekunowie coraz częściej domagają się prawa do spoczęcia w jednym miejscu ze swoim pupilem. Na chwilę obecną jest to możliwe przede wszystkim w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii. Obywatele Francji również postanowili zawalczyć o taką możliwość.
Olivier Falorni – poseł należący do Grupy Demokratów – przedstawił projekt ustawy pozwalającej każdej osobie, która za życia wyraźnie dokona takiego wyboru, przechowywać prochy zwierzęcia w swojej trumnie. Obecnie pochowanie czworonoga w miejscu do tego niewyznaczonym przez prawo wiąże się z ryzykiem nałożenia grzywny w wysokości 3750 euro.
Koniecznie przeczytaj:
Dlaczego nie wolno zakopywać zmarłych psów nawet we własnym ogrodzie?
Chociaż pomysł został przyjęty z dużym entuzjazmem przez opiekunów zwierząt, od kilku miesięcy nie wprowadzono proponowanej ustawy. Liczne organizacje prozwierzęce zdecydowały się na organizację eventów, podczas których będzie można wysłać pocztówkę do parlamentu, by zwrócić uwagę posłów na konieczność wprowadzania zmian.
Polecane przez redakcje
Reklama
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Polecane przez redakcje
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Nie żyje 23-letni pies Paris Hilton. Pożegnała go wzruszającymi słowami
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies Paris Hilton nie żyje. Ukochany chihuahua towarzyszył amerykańskiej celebrytce w wielu ważnych wydarzeniach w jej życiu. Za psią miłość Hilton podziękowała mu w internetowym wpisie, jednocześnie wyrażając ogromny ból po stracie.
undefined
26.05.2023
Piekło psów pod Kaliszem. Kobieta biła je kijem i przytrzaskiwała furtką, bo... „zasługiwały”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pod Kaliszem tamtejsze Stowarzyszenie Pomocy Dla Zwierząt Help Animals podjęło interwencję u starszej kobiety, która w okrutny sposób znęcała się nad czworonogami. Psy były nie tylko bite, ale także przytrzaskiwane furtką!
undefined
25.05.2023
Śląskie: odebrano zaniedbane psy. Były wychudzone, poranione, z ukruszonymi zębami
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Policjanci z województwa śląskiego odebrali kilka skrajnie zaniedbanych psów. Nie tylko brakowało im jedzenia, ale też podstawowych szczepień. Zwierzęta trafiły do schroniska, a opiekunce grozi więzienie.
undefined