30.11.2018
Nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt. Rząd wycofał się z zapowiedzi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od kilku dni cały internet żyje tym, co zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Rząd planował podnieść podatek VAT na leki weterynaryjne z 8% na 23%. Dziś wycofano się z tej zapowiedzi.
fot. Shutterstock
Mamy dla was dobrą wiadomość: nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt! Do tej pory podatek VAT na leki weterynaryjne wynosił 8%. Jednak kilka dni temu zawrzało – Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że są plany zwiększenia tego podatku do 23%. To dużo, biorąc pod uwagę, ile już dziś kosztują leki i w ogóle leczenie zwierząt. Już teraz nie wszystkich stać na leczenie psów i kotów, a po tak dużej podwyżce cen – kliniki weterynaryjne musiałyby wszak zwiększyć ceny leków – sytuacja jeszcze by się pogorszyła.
Tak znacząca podwyżka stawki VAT mogłaby sprawić, że wielu opiekunów zwierząt domowych, którzy sprawują pieczę na przykład nad pupilami chorującymi na choroby przewlekłe, nie byłoby w stanie sprostać kosztom leczenia. To w konsekwencji mogłoby doprowadzić nawet do wzrostu bezdomności.
Protesty zadziałały
Nie chodziło jednak tylko o psy i koty, które mają swoich właścicieli. Duże kwoty na leczenie zwierząt co miesiąc wydają przecież schroniska i fundacje, zajmujące się ratowaniem zwierząt. Dla takiego schroniska wzrost VAT-u na leki oznaczałby wzrost kosztów utrzymania. I to o nawet kilka tysięcy złotych! Jak wiadomo, i dziś przytuliska mają zwykle problemy z tym, by opłacić wszystkie długi w lecznicach weterynaryjnych. Kolejne tysiące złotych pogrążyłyby niejedną fundację prozwierzęcą.
Dlatego w protesty przeciwko tej podwyżce włączyli się wszyscy. Internauci gromadzili podpisy pod petycją, działacze prozwierzęcy apelowali do rządu o zatroszczenie się o los bezdomnych zwierząt w schroniskach, a znane osoby nagłaśniały sprawę.
Eksperci zauważyli ponadto, że wzrost cen mógłby wpływać także na ceny nabiału czy mięsa. Co to znaczy? W praktyce tyle, że podwyżka dotknęłaby prawie każdego konsumenta.
Nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt
Wygląda na to, że ogromny sprzeciw społeczny pomógł. Dziś już wiemy, że nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt! Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział dla PAP-u, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na obecnym poziomie 8%. Choć konsultacje w sprawie podniesienia VAT-u jeszcze się nie zakończyły, to propozycje zmian na pewno nie będą dotyczyć leków dla zwierząt.
Autorzy: Aleksandra Więcławska, Piotr Małek
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined