29.11.2019
Jest dorosłym psem, a wygląda jak szczeniak. Owczarek Ranger cierpi na rzadką chorobę
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Owczarek Ranger jest już dorosłym psem, a mimo to wciąż wygląda jak szczeniak. Nic dziwnego, że wzbudza takie zainteresowanie wśród internautów.
fot. www.instagram.com/ranger_thegshepherd
Przyglądając się zdjęciom tego psa, naprawdę trudno odgadnąć, ile ma lat. Śmiało można podejrzewać, że większość z was powiedziałaby, że jest w wieku szczenięcym. Chociaż tak wygląda, to zapewniamy, że jego data urodzenia mówi coś zupełnie innego. Czworonóg cierpi na rzadką chorobę, której jednym z objawów jest taki właśnie wygląd zwierzaka. Ranger to owczarek niemiecki, u którego zdiagnozowano karłowatość.
Owczarek Ranger z karłowatością
Ranger to pies rasy owczarek niemiecki. Mimo że wygląda jak szczeniak, to tak naprawdę ma ukończone 2 lata. Opiekunowie czworonoga już wcześniej podejrzewali, że ich pupil nie rośnie w takim tempie, jak jego rówieśnicy. Winowajcą tego młodzieńczego wyglądu i wzrostu okazała się rzadka choroba – karłowatość przysadkowa (więcej o tym schorzeniu pisaliśmy TUTAJ), którą zdiagnozowano u zwierzęcia po infekcji spowodowanej przez pasożyta zwanego Giardia.
Ranger mimo swojego wieku wciąż pozostawał mały, dlatego weterynarz podejrzewał, że może mieć karłowatość przysadkową. Co prawda owczarki mają predyspozycje do tej choroby, to jednak pozostawaliśmy sceptyczni co do tej diagnozy, ponieważ to bardzo rzadka przypadłość – powiedziała opiekunka owczarka niemieckiego, Shelby Mayo.
Uroczy wygląd to nie wszystko…
Choroba niestety nie objawia się jedynie zatrzymanym wzrostem zwierzęcia. Ranger zmagał się z różnymi skutkami ubocznymi karłowatości. Głównym problemem było łuszczenie się skóry, a także gubienie sierści. Za to wszystko odpowiedzialny był niedobór hormonu tarczycy. Opiekunowie owczarka zadbali o to, aby wyleczyć pupila z tych dolegliwości, które wpływały na jakość życia czworonoga.
Obecnie Ranger jest zdrowym – poza zdiagnozowaną karłowatością – i wesołym psiakiem, który uwielbia się bawić ze swoim psim rodzeństwem. Opiekunowie założyli psu Instagram, a losy owczarka śledzi już około 92 tysiące osób.
źródło: www.boredpanda.com | zdjęcie główne: www.instagram.com
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined
31.01.2025
30-latek udusił psa workiem. Tłumaczył, że „nie chciał, by męczył się w schronisku”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Wałbrzycha dokonali makabrycznego odkrycia – w lesie znaleziono martwego psa ze związanymi łapami i workiem foliowym na głowie. Policja szybko ustaliła sprawcę, którym okazał się 30-letni mężczyzna. Jego tłumaczenie szokuje.
undefined