14.08.2020
Zabłąkany pies utknął w Tatrach. I to nie pierwszy raz!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To już kolejny pies, który utknął w Tatrzańskim Parku Narodowym i nie potrafi zejść z gór. Skąd w Tatrach biorą się zabłąkane czworonogi?
fot. youtube
Kilka dni temu jeden z turystów wspinających się na tatrzańską przełęcz wrzucił do internetu film, na którym widać psa błąkającego się samotnie po stromym zboczu gór. Jak to się stało, że pies utknął w Tatrach i czy ktoś mu teraz pomoże?
Zabłąkany pies utknął w Tatrach
Czworonóg znalazł się w wyjątkowo niebezpiecznym miejscu – na bardzo trudnym, ubezpieczonym łańcuchami odcinku szlaku. Okazuje się też, że samotny psiak widywany był w okolicy przełęczy Zawrat już kilkukrotnie. Zwierzak został nagrany na początku sierpnia przez jednego z turystów. Na filmie widać wyraźnie, że pies jest zagubiony, zmęczony i nie chce za bardzo podchodzić do obcych osób. Prawdopodobnie jest też odwodniony po kilkudniowym pobycie na nieosłoniętych od słońca skałach… Turyści szybko zawiadomili Tatrzański Park Narodowy o obecności czworonoga w tak niebezpiecznym miejscu i poprosili o interwencję.
Szczęśliwie widniejący na nagraniu pies został w końcu złapany w rejonie Murowańca na Hali Gąsienicowej, zwieziony do Zakopanego i przekazany tamtejszej straży miejskiej. Po kilku godzinach został odebrany przez opiekuna i szczęśliwie wrócił do domu. Okazało się jednak, że oprócz tego zwierzaka w okolicy kręci się także drugi, mały czarny psiak. Tego czworonoga nie udało się jednak złapać.
To nie jedyny pies, który utknął w Tatrach!
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego coraz częściej mają problemy z psami błąkającymi się na niebezpiecznych szlakach. Część takich czworonogów to zwierzaki z pobliskich wsi, które zerwały się z łańcucha, powędrowały w górę i nie potrafiły samodzielnie wrócić. Za wiele psów zagubionych w górach wciąż jednak odpowiadają turyści, którzy mimo zakazu wprowadzania czworonogów do parków narodowych zabierają ze sobą pupila. Bezmyślni właściciele często puszczają psy bez smyczy lub zmuszają do wchodzenia na trudne szlaki. Kiedy jednak okazuje się, że psiak nie ma siły dalej iść, po prostu porzucają go w górach…
Chcesz zabrać psa w góry? Dobrze to przemyśl!
Wyprawa z psem w góry może być ogromną przyjemnością i doskonałą rozrywką zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Ale może być także potencjalnie niebezpieczna. Dlatego jeśli chcesz wybrać się z pupilem na górską wycieczkę, musisz pamiętać o odpowiednich przygotowaniach. Sprawdź też koniecznie, czy dany park pozwala na wprowadzanie psów i jakie zasady w nim obowiązują.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined
25.10.2024
Dzień Kundelka – to już dziś! Zobacz, jak go świętować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzień Kundelka obchodzimy właśnie dzisiaj! Jak uczcić to święto ze swoim nierasowym podopiecznym? Mamy na to kilka pomysłów!
undefined
04.10.2024
Październik miesiącem dobroci wobec zwierząt – dlaczego? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu – Patrona Ekologów i Opiekuna Zwierząt – obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tego powodu cały październik nazywany jest ich miesiącem! Ale to niejedyny powód...
undefined