24.02.2022
W przybierającym na sile konflikcie Rosja-Ukraina cierpią zwierzęta. Jak można im pomóc? [LISTA STALE AKTUALIZOWANA]
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To, co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą, przeraża i wzmaga rosnący niepokój o przyszłość. Dziś świat obiegły wieści, że Ukraina została zaatakowała przez rosyjskie wojska. Wybuchła wojna. Eksplozje pod Kijowem zebrały już setki ofiar. Giną i cierpią nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta. Jak można pomóc czworonogom?
Fot. Kynolodzy Kynologom na Ukrainie/Facebook | @kote_house_kyiv/Instagram
Prezydent Ukrainy wprowadził dziś stan wojenny w kraju. Inwazja rosyjskich wojsk przybiera na sile. Pod ostrzałem jest coraz więcej ukraińskich miast. Dziesiątki ludzi opuszczają swoje domy w poszukiwaniu schronienia. Nie można zapominać, że we wszelkich konfliktach giną i cierpią nie tylko ludzie. Ofiarami wojny, niewinnymi i bez wszelkiej pomocy, są także zwierzęta, zarówno dzikie, bezdomne, jak i te, które mają opiekunów. Domowe czworonogi z dnia na dzień mogą zostać pozbawione wsparcia i warunków do życia – mogą także być pozostawione same sobie.
Przyjmij psa lub kota z Ukrainy pod swój dach
Wielu polskich wolontariuszy w akcie solidarności z Ukrainą rozpoczęło akcję ratowania zwierząt w strefie konfliktu. Apelują do wszystkich tych – w szczególności do kynologów – którzy mogą przyjąć czworonogi (głównie psy) ze Wschodu pod swój dach. Planują jak zorganizować skuteczną i sprawną pomoc dla opiekunów zwierząt. Szukają do wsparcia akcji także osób, które znają między innymi języki rosyjski i ukraiński.
„Intensywnie pracujemy nad zorganizowaniem skoordynowanej pomocy dla psiarzy z Ukrainy. W tym projekcie bardzo potrzebne jest nam wsparcie wolontariuszy. Potrzebujemy chętnych do koordynowania działań, osób znających języki: rosyjski, ukraiński, angielski etc., doświadczonych opiekunów zwierząt, ale też każdego, kto chciałby w jakikolwiek sposób wesprzeć akcję. Zgłoś się już dziś! Możesz pomóc nie wychodząc z domu! Napisz do nas: kynolodzyUkrainie@dobrezwierzeta.pl” – czytamy we wpisie na Facebooku. Każdy może pomóc potrzebującym zwierzętom z Ukrainy.
Dotąd zgodnie z rozporządzeniami UE, na teren Polski (jak i całej Unii Europejskiej) podczas podróży można przywieźć 5 zwierząt, które musiały mieć między innymi aktualny wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Obecnie Główny Lekarz Weterynarii wprowadził tymczasową procedurę w sprawie postepowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego. Z uwagi na nadzwyczajną sytuację „zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.” Więcej informacji na stronie wetgiw.gov.pl.
!! Dokumenty w języku ukraińskim! Wniosek o przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren Unii Europejskiej – Polski (заява на видачу дозволу на переміщення домашньої тварини на територію Європейського Союзу – Польщі): https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1–OGP_GneYXqsk27Wivd1C3nNYSCBTeX
Jak jeszcze możesz pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Zwierzęta na Ukrainie można także wesprzeć, wpłacając datek na zrzutkę dla Shelter Friend Ukraine. Pomocy potrzebują setki bezdomnych czworonogów: https://zrzutka.pl/dbbs2y. Powstała także otwarta grupa na Facebooku, na której gromadzą się wolontariusze chętni wesprzeć ukraińskie zwierzęta lub dać im tymczasowy dom: Pomoc dla zwierząt na Ukrainie.
!! Jeśli chcesz przyjąć zwierzę pod swój dach, dać im tymczasowy dom, wypełnij formularz rejestracyjny: Rejestracja domów tymczasowych.
!! Jeśli chcesz zgłosić się do pomocy w opiece weterynaryjnej dla zwierząt uchodźców, wypełnij formularz rejestracyjny: Rejestracja lecznic weterynaryjnych.
!! Jeśli chcesz przyjąć psy, koty lub konie z Ukrainy, wypełnij formularz rejestracyjny od Zwierzęcej Polany: Chcemy pomóc zwierzakom przebywającym na terenie Ukrainy.
!! Zweryfikowane zrzutki – pomoc zwierzętom z Ukrainy:
- https://www.ratujemyzwierzaki.pl/koty-ukraina
- https://zrzutka.pl/35jkdz
- https://www.patreon.com/uanimals
- https://www.patreon.com/ShelterUgolyok
- https://dogcat.com.ua/en/
- https://www.ratujemyzwierzaki.pl/dioz-dla-ukrainy
!! Grupa dla Polaków chcących pomóc zwierzętom z Ukrainy oraz mieszkańców Ukrainy, którzy tej pomocy szukają: Zwierzęta z Ukrainy potrzebujące pomocy.
Lista lekarzy weterynarii oferujących pomoc zwierzętom z Ukrainy:
Koty w okopach…
Zawsze ofiarami wojny wywołanej przez ludzi u władzy są niewinne istoty – bezbronni ludzie i zwierzęta. Nie wiadomo, ile z nich ucierpi i zginie podczas rosnącego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Niestety, mimo drastycznej sytuacji u naszych sąsiadów za wschodnią granicą, muszą oni żyć dalej. Jakie to jednak może być życie pełne stresu i obaw o bliską przyszłość? Nie zapominajmy także o ukraińskich żołnierzach, którzy w służbie niosą pomoc cywilom. Jak się okazuje, przebywają w okopach… razem z kotami. Napisała o tym ukraińska organizacja Kitty House z Kijowa: „Wojskowi twierdzą, że ich futra [kotów – red.] dają poczucie komfortu i nawet w okopach łagodzą ból psychiczny, a czasem fizyczny…”.
Chcesz pomóc zwierzętom na Ukrainie? Zgłoś się do grupy Kynolodzy kynologom na Ukrainie na Facebooku lub napisz: kynolodzyUkrainie@dobrezwierzeta.pl.
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
Październik miesiącem dobroci wobec zwierząt – dlaczego? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu – Patrona Ekologów i Opiekuna Zwierząt – obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tego powodu cały październik nazywany jest ich miesiącem! Ale to niejedyny powód...
undefined
03.09.2024
Wspieraj Psich Bohaterów z marką Brit!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy towarzyszą nam na co dzień, wnosząc do naszego życia radość, wsparcie i miłość. Wśród nich są również psy ratownicze i przewodnicy, którzy nie tylko oddają nam swoją lojalność, ale także ratują ludzkie życie, często narażając własne zdrowie. Teraz mamy okazję odwdzięczyć się im za ich poświęcenie i pomóc, kiedy sami potrzebują wsparcia.
undefined
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined