08.09.2022
W tym mieście zapłacisz ponad 3 tysiące złotych za nieposprzątanie po psie!
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Odchody zalegające na trawnikach to ogromny problem w wielu miastach na całym świecie. Mimo upływu lat, wciąż nie udało znaleźć się skutecznego sposobu na jego rozwiązanie. Czy Bergerac zostanie pierwszym miejscem, w którym uda się go wyeliminować?
Fot. Shutterstock
Psie odchody są dla mieszkańców miast nie tylko problemem estetycznym, lecz także - przede wszystkim - stanowią zagrożenie dla zdrowia dzikich i domowych zwierząt oraz ludzi. Chociaż świadomość opiekunów rośnie, to wielu z nich nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Bergerac – czy wygra walkę z nieuczciwymi opiekunami?
Miasto Bergerac położone we francuskim regionie Périgord to wyjątkowo turystyczne miejsce. Nic dziwnego, że jego władze zdecydowały się podjąć radykalne kroki w walce z opiekunami zwierząt domowych niewywiązującymi się ze swoich obowiązków.
Według świeżo wprowadzonych przepisów osoby niesprzątające odchodów psa będą mogły zostać ukarane grzywną w wysokości 750 euro. Jednak to nie wszystko. Od teraz każdy spacerujący w towarzystwie czworonoga musi posiadać przy sobie przynajmniej dwie torebki na psie kupy, które można wziąć za darmo z budynku urzędu miasta. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, zostanie na niego nałożona kara grzywny w wysokości 38 euro.
Czy polskie miasta radzą sobie z psimi kupami?
Przepisy prawne nakazujące sprzątanie odchodów po swoim psie weszły w życie już 25 lat temu. Wówczas wydały się jedynie nietypowym wymysłem władz, jednak obecnie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Społeczeństwo nie akceptuje już kup zalegających na miejskich trawnikach, a pozostawiający je opiekunowie są narażeni nie tylko na karę grzywny, lecz także na ostracyzm społeczny, co w małych społecznościach może mieć nawet wyższą skuteczność.
Niestety ze względu na wciąż niemałe grono właścicieli niesprzątających po swoich podopiecznych, zarówno psy, jak i ich opiekunowie narażeni są na stygmatyzacje. Niektóre miasta decydują się na kampanie edukacyjne oraz rozdawanie darmowych woreczków na psie kupy, jednak inne stawiają na politykę wykluczania. W wielu gminach pojawia się coraz to więcej przepisów zakazujących na przykład wchodzenia z psami do parków czy innych miejskich terenów zielonych. Niestety tego typu regulacje jedynie pogłębiają konflikt, a nie prowadzą do jego zakończenia.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined