29.03.2023
Licencja na posiadanie psa? Anonimowa petycja ma rozwiązać problem szczekania
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak powstrzymać szczekania? Według anonimowego autora petycji problem ma rozwiązać licencja na posiadanie psa. Czy, aby na pewno?
fot. Shutterstock
Pies komunikuje się za pomocą szczekania. Bywa jednak, że może być ono uciążliwe nie tylko dla opiekunów, ale też i sąsiadów. Autor petycji uważa, że istnieje rozwiązanie tego problemu. Sugeruje on, że posiadanie psa powinno być możliwe jedynie dla właścicieli specjalnej licencji. Choć pomysł wydaje się absurdalny, to senatorowie będą musieli go rozpatrzyć.
Licencja ma uciszyć psy
Autor petycji, który chce pozostać anonimowy, twierdzi, że jest regularnie obszczekiwany przez psy. Uważa on, że problem zakłócania spokoju przez czworonogi jest na tyle duży, że należy go niezwłocznie rozwiązać. Jego zdaniem najlepszym sposobem na ucieszenie psów jest wprowadzenie obowiązkowej licencji na posiadanie tych zwierząt domowych.
Szczekanie psów ma charakter impulsowy, ale nierzadko w pikach przekracza 100 dB. Są również psy wyjące. Straż miejska i policja nie ma jednolitych wytycznych dotyczących problemu szczekających psów. W mojej najbliższej okolicy jest kilkanaście psów i musiałbym ja jako obywatel występować z każdym przypadkiem do policji, a i tak byłbym tym złym, który się czepia, nie wiadomo o co. Raz policjant zapytał mnie, czy mam własnego psa. Co to ma wspólnego ze zgłoszeniem? - argumentuje swój pomysł autor petycji.
Zakaz szczekania w przerwie obiadowej
Autor petycji podkreśla też, że w Niemczech problem szczekających psów nie występuje. Zmiany w niemieckich przepisach nastąpiły po wpłynięciu skargi dotyczącej zakłócania spokoju przez psy sąsiada. Rezultat? Czworonogi mogą szczekać jedynie 30 minut dziennie. Ponadto zakazane jest szczekanie w przerwie obiadowej i podczas ciszy nocnej. Opiekun, którego pies nie zastosuje się do obowiązujących przepisów, jest zobligowany do zapłacenia kary w wysokości kilkuset euro.
Dlaczego senatorowie rozpatrzą anonimową petycję dotyczącą problemu szczekających psów? Jak podkreśla serwis internetowy Rzeczpospolita, wszystko za sprawą uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach.
Komisja musi zająć się każdą petycją, która jest napisana zgodnie z wymogami formalnymi, niezależnie czy wydaje nam się poważna, czy nie - wypowiedział się dla Rzeczpospolitej prawnik Aleksander Pociej.
Szczekanie jest normalnym zachowaniem psa. Czy mamy prawo zakazywać mu tego sposobu komunikowania się z otoczeniem? Pamiętaj - jeśli chcesz zapobiec szczekaniu, musisz najpierw poznać jego źródło. Dowiedz się, co oznaczają różne rodzaje psiego szczekania.
źródło: www.rp.pl
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined