09.09.2019
Psy w Norwegii chorują na tajemniczą chorobę. Weterynarze nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ciągu ostatnich kilku dni tajemnicza przypadłość doprowadziła do śmierci aż 20 psiaków. Czy psy w Norwegii chorują na nieznaną dotąd chorobę zakaźną?
fot. Shutterstock
Krwawa biegunka i silne wymioty to główne objawy nowej choroby, która atakuje psy w regionie Østlandet i Oslo. Nawet w pełni zdrowe czworonogi mogą zachorować i umrzeć w ciągu zaledwie 24 godzin. Najgorsze jest to, że psy w Norwegii chorują na coś, z czym nie spotkał się wcześniej żaden weterynarz!
Psy w Norwegii chorują na nieznaną chorobę!
Tajemnicza choroba rozprzestrzeniająca się na wschodzie kraju zbiera żniwo wśród domowych czworonogów. Sieć klinik weterynaryjnych AniCura szacuje, że zabiła ona już przynajmniej 20 psów! Wszystkie zmarłe zwierzaki wykazywały te same objawy – krwawą biegunkę i wymioty. Zaobserwowano, że przypadłość może dotyczyć każdego psa, niezależnie od jego wieku czy rasy. Dyrektor Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego określa tę chorobę jako wyjątkowo poważną, gdyż postępuje niezwykle szybko i potrafi w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci silnego i zdrowego psa. Stwierdza także, że nigdy wcześniej nie spotkał się z podobną sytuacją.
Nie wiadomo, co zabija norweskie czworonogi
Norweskie władze informują, że wciąż nie ustalono, jaki czynnik odpowiada za tę śmiertelną chorobę. Podejrzewa się, że jest to sprawka nieznanego dotąd wirusa, jednak nie można w pełni wykluczyć bakteryjnego podłoża infekcji. Nad zbadaniem choroby pracuje Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Instytut Weterynaryjny. Trzy pierwsze autopsje czworonogów pozwoliły wykryć dwie nieznane bakterie. Jednak nie potwierdzono, że to właśnie one są powodem śmierci psów.
Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności radzi opiekunom czworonogów, jak ograniczyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wśród zaleceń znalazło się unikanie kontaktów z innymi psami i niepozwalanie pupilowi na węszenie w miejscach często uczęszczanych przez psy. Specjaliści zalecają także przestrzeganie terminów szczepień na typowe choroby zakaźne i unikanie wystaw psów oraz pokazów. Konieczne jest również natychmiastowe zgłoszenie się do weterynarza w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u psa.
Psy w Norwegii chorują i… zarażą inne kraje?
Specjaliści starają się nie dopuścić do wywołania masowej histerii w Norwegii. Podkreślają, że wciąż nie udowodniono, czy jest to choroba zakaźna, czy seria indywidualnych przypadków. Jednak w sąsiadującej z Norwegią Szwecji opiekunowie czworonogów już martwią się o swoje zwierzęta i zasypują pytaniami Narodowy Instytut Weterynaryjny. Na szczęście nie odnotowano jeszcze przypadków tej choroby w innych krajach.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
04.07.2025
Ciężkie chwile po tragedii w Ząbkach: mieszkańcy poszukują swoich pupili
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W czwartek, 3 lipca, po godz. 19 w podwarszawskich Ząbkach doszło do pożaru w jednym z budynków na osiedlu przy ulicy Powstańców. Ogień momentalnie objął cały dach i rozprzestrzenił się dalej, powodując ogromne zniszczenia. Ponad 500 osób w ułamku sekundy straciło dach nad głową, a teraz mierzą się z kolejną tragedią – poszukują swoich zwierząt.
undefined
27.06.2025
Roboty w służbie adopcji. eufy wspiera domy tymczasowe i czworonogi w potrzebie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Technologia może zmieniać świat – nawet ten z sierścią, łapkami i historiami, które bolą. Marka eufy przekazała swoje roboty sprzątające domom adopcyjnym, by pomóc psom i kotom w najważniejszym etapie ich życia: drodze do domu.
undefined
24.06.2025
"Nie porzucaj, też mam uczucia!" - kolejna odsłona kampanii TOZ przeciwko porzuceniom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje to dla nas powód do radości, lecz dla zwierząt to często tragedia. Według danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce liczba porzuceń wzrasta wtedy aż o 30 procent! Dlatego w kolejnej odsłonie corocznej kampanii pod hasłem "Nie porzucaj, też mam uczucia!" TOZ apeluje o empatię. Przed wyjazdem na urlop zwierzęciu można i należy zapewnić opiekę!
undefined