06.03.2023
USA: Psy z zakazem wystawiania głowy przez okno? Senatorka chce zmian w kodeksie
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czworonogi z Florydy być może już wkrótce nie poczują wiatru w uszach podczas przejażdżki samochodem. Zmian w kodeksie drogowym domaga się senatorka Lauren Book. Za niezastosowanie się do przepisów groziłaby kara.
fot. Shutterstock
Na widok psa wystawiającego pysk podczas jazdy samochodem wiele osób się uśmiecha. Nie ma się co dziwić, bo taki widok rozczula, zwłaszcza że wiele psów wprost uwielbia taki sposób podróżowania. Ten szczególny rodzaj jazdy samochodem upodobali sobie mieszkańcy Florydy, którzy prawdopodobnie już wkrótce będą musieli szczelnie zamknąć okna, a przynajmniej nie dopuścić do tego, aby pupil wystawił głowę przez okno. W przeciwnym razie może czekać ich wysoka kara. Oczywiście, o ile nowy pomysł na zmianę kodeksu drogowego zostanie przyjęty.
Zmian domaga się demokratyczna senatorka Lauren Book, która znana jest z dbania nie tylko o sprawy obywateli, lecz także o czworonogi. W trosce o ich bezpieczeństwo Book chce m.in. zakazać psom wystawiania głowy przez okno, podczas jazdy autem, ale też przewożenia pupila na pace pickupa, czy na kolanach, co w USA jest dość częstym zjawiskiem.
Gdyby nowe prawo weszło w życie, opiekunowie psów chcąc je przewieźć, musieliby użyć do tego specjalnych transporterów lub szelek, które będą odpowiednio przypięte. W ten sposób zapewni się bezpieczeństwo zarówno pupilom, jak i pozostałym pasażerom. Warto pamiętać, że choć wystawianie przez psa głowy podczas jazdy wygląda bardzo uroczo, to naraża go na wiele zdrowotnych problemów. Do jego oczu mogą dostać się ciała obce w postaci piachu czy owadów. Również mocno narażone są jego uszy. Pamiętajmy też o tym, że pupil może po prostu z samochodu wypaść.
Nowy przepis wejdzie w życie? Senatorka mierzy się z dużym hejtem
W zamyśle Lauren Book planuje nie tylko wprowadzić mandaty za nieprzestrzeganie przepisów, ale też utworzyć internetowy rejestr wykroczeń, który prowadziłby Departament Egzekwowania Prawa.
Choć wielu miłośników psów i lekarzy weterynarii uważa wprowadzenie takiego przepisu za słuszne, to nie brakuje głosów krytyki. Gdy tylko poinformowano o chęci wprowadzenia nowych regulacji, internauci ruszyli do ataku. Jeden z komentatorów stwierdził, że jego pupil podczas wystawiania pyska przez okno jest przeszczęśliwy i nie miałby sumienia mu tego zabronić.
Ktoś inny dodał, że senatorka powinna skupić się na sprawach obywateli, a nie na tak błahych rzeczach.
Lauren Book nie dała za wygraną. Zapewniła, że zależy jej na bezpieczeństwu czworonogów podczas jazdy autem, ale nie zamierza kłócić się z obywatelami. Dlatego zaproponowała kompromis.
Z zadowoleniem przyjmuję i doceniam wszystkie publiczne komentarze na ten temat, które są tylko jednym z elementów proponowanej zmiany państwowego systemu dobrostanu zwierząt przedstawionej mi przez lekarzy weterynarii i adwokatów. Możemy z łatwością zmienić ten fragment ustawy, lub znaleźć inne rozwiązanie. Niech wszyscy zainwestują w dobrej pary gogle dla psów, aby zapewnić im bezpieczeństwo. - pisała Book.
Chęć wprowadzenia nowych przepisów skrytykowała również dyrektorka generalna organizacji Humane Society of Tampa Bay, zajmująca się bezdomnymi zwierzętami.
Niektórzy weterynarze powiedzą, że jakieś przedmioty mogą wpaść im do oka, ale ja nie postrzegam tego jako realnego zagrożenia. - mówiła Sherry Silk w rozmowie z Daily Mail.
Czy w Polsce pies może wystawiać głowę przez okno samochodu?
W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy wzmianki na temat tego, czy nasz pupil może przewietrzyć się podczas jazdy samochodem, czy też nie. Znajdziemy natomiast zapis o zakazie prowadzenia pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe lub poza nim.
Również w ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy następujący zapis:
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, (…) w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.
Odwołując się do przepisów, można wywnioskować, że bezpieczniej zarówno dla psa, kierowcy i pozostałych pasażerów będzie przewożenie pupila w odpowiednio przypiętych szelkach bądź w klatce transportowej, a psy wyglądające przez okno lepiej podziwiać na filmach.
Źródło: https://edition.cnn.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.11.2023
11 lat i 500 pożarów. Strażak Reqs odchodzi na zasłużoną emeryturę
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Reqs, labrador z Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, zdobył rozgłos jako niezastąpiony członek miejscowej straży pożarnej. Przez 11 lat odważnie stawał na pierwszej linii ognia.
undefined
25.11.2023
Stopnie wojskowe dla psów? Zmiany w Wojsku Polskim
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dotychczas psy, które służyły w Wojsku Polskim, były traktowane tak samo. Teraz, w związku z wnioskiem ich przewodników, Sztab Generalny WP chce wprowadzić dla nich stopnie służbowe.
undefined
24.11.2023
Prawie 50% partii karm z nieprawidłowościami. Są wyniki kontroli
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawiła wyniki kontroli, którą przeprowadziła w II kwartale 2023 roku. Badane były karmy dla psów i kotów, sprzedawane w sklepach zoologicznych. Wstępny raport jest przerażający.
undefined