13.07.2023
Ptasia grypa u psów we Włoszech. Czy jest się czego bać?
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o potwierdzonych przypadkach zarażenia kotów ptasią grypą. Wirus H5N1 został stwierdzony w materiale pochodzącym od kilkunastu zmarłych kotów. Choroba jednak może dotknąć również psy – wskazują na to ostatnie przypadki ze świata.
fot. Shutterstock
Włochy: ptasia grypa u pięciu psów
Dyrektor Società Italiana di Medicina Veterinaria Preventiva, włoskiego odpowiednika inspektoratu weterynarii, potwierdził plotki, które od kilkunastu dni były obecne w mediach. U pięciu psów i jednego kota stwierdzono przeciwciała powstałe po zakażeniu wirusem H5N1.
Potwierdzone zostało, że wirus H5N1 jest wysoce zjadliwy i może być przenoszony z ptaków na ssaki i ludzi. Z tego powodu służby weterynaryjne, zgodnie z planem monitorowania wydanym przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnich miesiącach, prowadzą stałe kontrole w celu wykrycia obecności jakichkolwiek ognisk choroby, przede wszystkim spowodowanych przez przechodzenie zakażonych dzikich zwierząt – stwierdził Sorice w komunikacie dla lokalnych mediów.
Przypadki, o których mowa, zostały potwierdzone u zwierząt mieszkających na fermie drobiu w Brescii. Według doniesień ognisko ptasiej grypy stwierdzono również u hodowanego drobiu. Pomimo kontaktu u ludzi wystąpiły jedynie niewielkie dolegliwości, m.in. zapalenie spojówek czy lekkie problemy z układem oddechowym.
Specjaliści studzą jednak panikę, która opanowała media. Wysoce prawdopodobne jest, że źródłem choroby był chory drób i to od niego zarazili się zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.
Wirus H5N1 atakuje również dzikie ssaki
W Stanach Zjednoczonych tylko w 2023 roku stwierdzono kilkadziesiąt przypadków występowania wirusa H5N1 u różnych dzikich ssaków, w tym szopów praczy, lisów, pumy, skunksów, oposów, czy kun w stanach Montana, Kalifornia, Nowy Jork, Wisconsin, Colorado czy Alaska. W Wielkiej Brytanii potwierdzono, że wirus H5N1 był przyczyną śmierci zwierząt takich gatunków jak wydry, delfiny, foki, lisy i morświny w latach 2021-2023. W 2022 roku potwierdzono przypadek wirusa H5N1 na fermie norek w prowincji Coruna, w Hiszpanii. Z kolei w Kanadzie odkryto pierwszy przypadek wirusa u czarnego niedźwiedzia.
Wbrew powszechnemu mniemaniu obecne ogniska wirusa u kotów w Polsce również nie są pierwszymi na świecie. W 2004 roku odkryto wirus H5N1 u kotów w Tajlandii, a w 2006 – w północnych Niemczech.
Ptasia grypa u psów – czy jest się czego bać?
Ostatnie przypadki pokazują, że wirus ptasiej grypy o wysokiej zaraźliwości, czyli H5N1, mutuje i atakuje coraz częściej ssaki, również domowe zwierzęta. Wiadomo, że może on dotykać ludzi, jednak warto podkreślić, że dotąd nieznane są przypadki przenoszenia wirusa pomiędzy ssakami, zarówno zwierzętami domowymi, jak i psem a człowiekiem. Nie należy się więc obawiać zarażenia od pupila.
Apelujemy o zdrowy rozsądek, zachowanie higieny i nieuleganie panice. Podstawowe środki ostrożności, zalecane przez wirusologów i lekarzy weterynarii, znacznie zmniejszą ryzyko zarażenia czworonoga wirusem. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka podpowiedzi:
- nie pozwalaj psu podbiegać do dzikich ptaków, polować na nie lub podchodzić do martwych zwierząt,
- trzymaj psa na smyczy lub lince, aby mieć nad nim kontrolę, zwłaszcza w lesie czy na łąkach,
- śledź doniesienia o ptasiej grypie w swoim regionie,
- zgłaszaj lokalnym służbom wszystkie martwe ptaki, które znajdziesz np. podczas spaceru z psem,
- nie dotykaj chorych ptaków bez zabezpieczenia, wzywaj do tego celu specjalistów,
- sprzątanie odchodów ptaków wykonuj w rękawiczkach i masce,
- zachowuj podstawowe zasady higieny,
- unikaj karmienia psa surowym mięsem drobiowym nieznanego pochodzenia,
- szybko reaguj na wszelkie objawy choroby u zwierzęcia.
Objawy ptasiej grypy u psa – kiedy reagować?
Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu czworonoga? Oto objawy, na które warto uważać:
- gorączka,
- apatia,
- zapalenie spojówek,
- brak apetytu,
- problemy z oddychaniem,
- objawy neurologiczne,
- biegunka i wymioty.
Nieleczona ptasia grypa może szybko doprowadzić do śmierci czworonoga.
Źródło: sivemp.it, usda.gov, gov.uk, inspection.canada.ca
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined
22.08.2024
Mysterium dla poznańskich adopciaków
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pod koniec lipca marka kosmetyczna Mysterium pokazała, że jej serce bije również dla zwierząt! Zespół Mysterium odwiedził poznańskie Schronisko, aby wspomóc podopiecznych czekających na nowe domy. Marka nie przyszła zresztą z pustymi rękami – do placówki trafiło aż ponad 140 kilogramów karmy, która z pewnością ucieszyła niejednego czworonoga.
undefined
20.08.2024
Akcja ratunkowa w Stalowej Woli. Pies zawisł na balustradzie
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
We wtorek, 20 sierpnia, mieszkańcy osiedla Lasowiaków w Stalowej Woli przeżyli chwile grozy. Z balustrady mieszkania na czwartym piętrze zwisał pies, a jego dramatyczne piski wywołały niepokój wśród sąsiadów.
undefined