13.07.2023
Ptasia grypa u psów we Włoszech. Czy jest się czego bać?
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W ostatnich tygodniach wiele mówiło się o potwierdzonych przypadkach zarażenia kotów ptasią grypą. Wirus H5N1 został stwierdzony w materiale pochodzącym od kilkunastu zmarłych kotów. Choroba jednak może dotknąć również psy – wskazują na to ostatnie przypadki ze świata.
fot. Shutterstock
Włochy: ptasia grypa u pięciu psów
Dyrektor Società Italiana di Medicina Veterinaria Preventiva, włoskiego odpowiednika inspektoratu weterynarii, potwierdził plotki, które od kilkunastu dni były obecne w mediach. U pięciu psów i jednego kota stwierdzono przeciwciała powstałe po zakażeniu wirusem H5N1.
Potwierdzone zostało, że wirus H5N1 jest wysoce zjadliwy i może być przenoszony z ptaków na ssaki i ludzi. Z tego powodu służby weterynaryjne, zgodnie z planem monitorowania wydanym przez Ministerstwo Zdrowia w ostatnich miesiącach, prowadzą stałe kontrole w celu wykrycia obecności jakichkolwiek ognisk choroby, przede wszystkim spowodowanych przez przechodzenie zakażonych dzikich zwierząt – stwierdził Sorice w komunikacie dla lokalnych mediów.
Przypadki, o których mowa, zostały potwierdzone u zwierząt mieszkających na fermie drobiu w Brescii. Według doniesień ognisko ptasiej grypy stwierdzono również u hodowanego drobiu. Pomimo kontaktu u ludzi wystąpiły jedynie niewielkie dolegliwości, m.in. zapalenie spojówek czy lekkie problemy z układem oddechowym.
Specjaliści studzą jednak panikę, która opanowała media. Wysoce prawdopodobne jest, że źródłem choroby był chory drób i to od niego zarazili się zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe.
Wirus H5N1 atakuje również dzikie ssaki
W Stanach Zjednoczonych tylko w 2023 roku stwierdzono kilkadziesiąt przypadków występowania wirusa H5N1 u różnych dzikich ssaków, w tym szopów praczy, lisów, pumy, skunksów, oposów, czy kun w stanach Montana, Kalifornia, Nowy Jork, Wisconsin, Colorado czy Alaska. W Wielkiej Brytanii potwierdzono, że wirus H5N1 był przyczyną śmierci zwierząt takich gatunków jak wydry, delfiny, foki, lisy i morświny w latach 2021-2023. W 2022 roku potwierdzono przypadek wirusa H5N1 na fermie norek w prowincji Coruna, w Hiszpanii. Z kolei w Kanadzie odkryto pierwszy przypadek wirusa u czarnego niedźwiedzia.
Wbrew powszechnemu mniemaniu obecne ogniska wirusa u kotów w Polsce również nie są pierwszymi na świecie. W 2004 roku odkryto wirus H5N1 u kotów w Tajlandii, a w 2006 – w północnych Niemczech.
Ptasia grypa u psów – czy jest się czego bać?
Ostatnie przypadki pokazują, że wirus ptasiej grypy o wysokiej zaraźliwości, czyli H5N1, mutuje i atakuje coraz częściej ssaki, również domowe zwierzęta. Wiadomo, że może on dotykać ludzi, jednak warto podkreślić, że dotąd nieznane są przypadki przenoszenia wirusa pomiędzy ssakami, zarówno zwierzętami domowymi, jak i psem a człowiekiem. Nie należy się więc obawiać zarażenia od pupila.
Apelujemy o zdrowy rozsądek, zachowanie higieny i nieuleganie panice. Podstawowe środki ostrożności, zalecane przez wirusologów i lekarzy weterynarii, znacznie zmniejszą ryzyko zarażenia czworonoga wirusem. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka podpowiedzi:
- nie pozwalaj psu podbiegać do dzikich ptaków, polować na nie lub podchodzić do martwych zwierząt,
- trzymaj psa na smyczy lub lince, aby mieć nad nim kontrolę, zwłaszcza w lesie czy na łąkach,
- śledź doniesienia o ptasiej grypie w swoim regionie,
- zgłaszaj lokalnym służbom wszystkie martwe ptaki, które znajdziesz np. podczas spaceru z psem,
- nie dotykaj chorych ptaków bez zabezpieczenia, wzywaj do tego celu specjalistów,
- sprzątanie odchodów ptaków wykonuj w rękawiczkach i masce,
- zachowuj podstawowe zasady higieny,
- unikaj karmienia psa surowym mięsem drobiowym nieznanego pochodzenia,
- szybko reaguj na wszelkie objawy choroby u zwierzęcia.
Objawy ptasiej grypy u psa – kiedy reagować?
Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu czworonoga? Oto objawy, na które warto uważać:
- gorączka,
- apatia,
- zapalenie spojówek,
- brak apetytu,
- problemy z oddychaniem,
- objawy neurologiczne,
- biegunka i wymioty.
Nieleczona ptasia grypa może szybko doprowadzić do śmierci czworonoga.
Źródło: sivemp.it, usda.gov, gov.uk, inspection.canada.ca
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined