18.04.2023
PZŁ sprzeciwia się dyskryminacji psów myśliwskich
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
17 kwietnia 2023 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wychodząc naprzeciw myśliwym, podjął decyzję o wprowadzeniu możliwości weryfikowania swojego psa myśliwskiego bez względu na to, do jakiej organizacji przynależy opiekun.
fot. Shutterstock
Związek Kynologiczny w Polsce nie ma powodów do radości. Polscy myśliwi postanowili odejść od dyskryminacji psów i dać szansę także tym z innych organizacji zrzeszających opiekunów i hodowców psów rasowych. Do tej pory to Związek Kynologiczny w Polsce miał na to monopol. Teraz temu przeciwstawia się PZŁ.
Koniec z dyskryminowaniem psów myśliwskich. Organizacja nie będzie miała znaczenia
Nadchodzą znaczące zmiany w środowisku myśliwskim. 17 kwietnia 2023 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego podjął uchwałę wprowadzającą poprawki do postanowień ogólnych regulaminów kynologicznych PZŁ. Daje to myśliwym możliwość weryfikowania swojego psa niezależnie od tego, do jakiej organizacji kynologicznej należy opiekun. Zarząd zaznaczył, że nie chce dyskryminować psów myśliwskich ze względu na pochodzenie ani na przynależność organizacyjną opiekuna:
Od dziś w imprezach kynologicznych organizowanych przez nasze Zrzeszenie mogą brać udział wszystkie psy myśliwskie. Wystarczy zachipowany pies, aby myśliwy mógł go zgłosić na imprezy kynologiczne i potwierdzić jego użytkowość. Chcemy współpracować z organizacjami kynologicznymi, które wystawiają rodowody i prowadzą hodowlę zgodnie z wzorcami ras - poinformował Zarząd Główny PZŁ.
Polski Związek Łowiecki nie tylko chce dać większą swobodę myśliwym, ale też nie chce dyskryminować psów.
Uważam, że psy użytkowe, psy wykorzystywane w łowiectwie należy dzielić na psy nadające się do pracy w łowisku (sprawdzone pod tym kątem) i psy, które nie spełniają wymogów psa myśliwskiego. To w jakiej są organizacji nie ma znaczenia. Dyskryminacja dobrych, pracujących zwierząt jest w sprzeczności z oczekiwaniem szerokiej rzeszy myśliwych, a także z polskim prawem. - podkreślił w rozmowie z Dorzeczy.pl Paweł Lisiak, Łowczy Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego i wieloletni członek ZKwP.
Powiem więcej, jeśli jakiś pies jest hybrydą nie powinien być uznawany za rasowego ani w ZKwP ani w innej organizacji, ale jeśli będzie się świetnie spisywał w tropieniu postrzałków czy w innych zadaniach psa myśliwskiego to będziemy go cenić jak na to zasługuje, nawet, jeśli eksterierowo nie będzie psem rasowym. Kynologia łowiecka ma swoją specyfikę i tradycje sięgają dużo głębiej niż historia jednej z licznych organizacji kynologicznych w Polsce i na świecie jaką jest ZKwP. Nie zapominajmy o tym, że psy myśliwskie tworzone były przez myśliwych, a głównym wyznacznikiem była przydatność do polowania. Tak powstały rasy psów, które do dzisiaj użytkowane są w łowiectwie. - dodał Lisiak.
Źródło: https://dorzeczy.pl
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.