05.06.2016
Shila ma protezy tylnych łapek!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dla weterynarii to wydarzenie jest jak lot w kosmos – powiedział jeden z reporterów, który odwiedził Lubelskie Centrum Małych Zwierząt, w którym dokonano zabiegu wszczepienia endoprotez do tylnych łap suczki Shili. Pół roku temu Shila, które błąkała się w okolicach Lublina, wpadła pod kosiarkę i ta obcięła jej łapki.
fot. Facebook
Dwuletnia Shila przeszła w swoim życiu bardzo wiele. Wpadła pod kosiarkę, która obcięła jej tyle łapy. Porzucił ją właściciel. Tułała się po wsiach. Rany zagoiły się same, ale Shila nie mogła sprawnie się poruszać i uciekać przed atakującymi ją psami. Zaszła w ciążę i urodziła szczeniaki. Wydawało się, że jej los jest przesądzony. Ale w tym momencie zaczął się do niej uśmiechać.
Uratowało ją Stowarzyszenie Chełmska Straż Ochrony Zwierząt. Dzięki niemu Shila trafiła do Lubelskiego Centrum Ochrony Zwierząt. Utworzono też wydarzenie na Facebooku „Shila – okaleczona sunia z obciętymi łapkami i jej dzieci. Pilnie potrzebne wsparcie”, dzięki któremu udało się zebrać na leczenie suczki prawie 30 tys. zł.
A kilka dni temu przeprowadzono operację wszczepienia tytanowych implantów do jamy szpikowej kości. Oto, co napisano na Facebooku, gdy endoprotezy trafiły do kliniki:
„Shila twoje nóżki już są!!!
Kiedy nasz szef lek. wet. Ryszard Iwanicki przyjechał z endoprotezami dla Shili do LCMZ, czuć było ekscytację – zespół zebrał się na chirurgii i zaczął sesję zdjęciową, smartphony i lustrzanka jak w sesji zdjęciowej – chirurdzy lek. wet. Artur Sokołowski i lek. wet. Michał Stelmaszyk nie mogli się nacieszyć. Po kilkunastu spotkaniach naszego zespołu w Puławach, Warszawie i Lublinie. Po konsultacjach ze specjalistami z medycyny ludzkiej i weterynaryjnej możemy oficjalnie powiedzieć: 2 czerwca jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Shili i postępu medycyny weterynaryjnej nie tylko dla Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt. Przeprowadzony zostanie zabieg wszczepienia dwóch endoprotez jednocześnie (wydrukowanych na drukarce 3D) do tylnych kończyn zwierzęcia – mamy nadzieję, że umożliwi Shili komfortowe poruszanie się na 4 kończynach”.
Lekarze weterynarii wykorzystają też komórki macierzyste pobranej wcześniej od Shili. Mają one być wszczepiane w miejsca mocowania implantów, dzięki czemu kości i rany powinny się goić szybciej. To dopiero początek trudnej drogi. Teraz przez miesiąc Shila musi być unieruchomiona, żeby nie doszło do przemieszczeń i zakażeń. Dopiero potem lekarze zaczną ją uczyć na nowo chodzić. Trzymamy kciuki za Shilę! MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined