17.05.2023
Złamania, zwichnięte barki, a nawet uraz mózgu! To może Cię spotkać na spacerze z psem!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowe odkrycia naukowców zaskoczą wielu psiarzy! Choć powszechnie wiadomo, że spacery z pupilami to samo zdrowie, badacze zwrócili uwagę na drugą stronę medalu. Psiarze są bardziej narażeni na urazowe uszkodzenie mózgu! Jak to możliwe?
fot. Shutterstock
Naukowcy, którzy zajmują się badaniem relacji pies-opiekun, wielokrotnie podkreślali, że psiarze cieszą się lepszym zdrowiem. Wszystko przez wzgląd na częstsze spacery. Doszli również do wniosków, że psiarze lepiej się odżywiają i ogólnie cieszą lepszym samopoczuciem.
Jak to jednak często bywa, jest też druga strona medalu. Bo choć psy faktycznie pomagają zmobilizować się, aby zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, to spacery z nimi mogą prowadzić do... urazowego uszkodzenia mózgu. Może brzmi to niedorzecznie, jednak zespół naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine i Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, przyjrzał się bliżej dorosłym pacjentom z USA, którzy w latach 2001-2020 odwiedzili izbę przyjęć z powodu urazów spowodowanych spacerami z pupilami. Doszli do ciekawych zależności.
Spacerowanie z psem na smyczy wiąże się z ryzykiem urazowego uszkodzenia mózgu
Naukowcy, korzystając z bazy danych National Electronic Injury Surveillance System, odkryli ciekawą zależność. Otóż według ich szacunku w latach 2001-2020 na izbę przyjęć trafiło 422 659 dorosłych osób, którzy doznali urazów w wyniku spaceru z czworonogiem. Większość urazów pojawiła się wskutek upadku po pociągnięciu przez psa na smyczy, zaplątaniu się lub potknięciu o smycz. Do tego typu urazów badacze zaliczali zarówno wstrząśnienie mózgu, jak i inne wewnętrzne urazy głowy, takie jak:
- stłuczenie mózgu,
- krwiak podtwardówkowy,
- krwiak nadtwardówkowy.
Badacze odkryli również, że na tego rodzaju wypadki bardziej narażone są kobiety (o 50 proc.) oraz osoby w wieku 65 lat i starsze. Trzy najczęstsze urazy, z jakimi personel medyczny miał do czynienia u badanych dorosłych to:
- złamanie palca,
- urazowe uszkodzenie mózgu,
- skręcenie lub nadwyrężenie barku.
Wśród pacjentów w wieku 65 lat i starszym najczęściej zdarzało się urazowe uszkodzenie mózgu (o 60 proc. częściej w porównaniu z młodszymi spacerowiczami) oraz złamanie kości udowej.
Zespół ma nadzieję, że nowe odkrycia zwiększą świadomość opiekunów psów, jak chodzić z psem na smyczy, by ustrzec się urazów. W dużej mierze należy skupić się na tym, by oduczyć psa ciągnięcia na smyczy.
Pamiętajmy, że mimo nowych badań, spacery z pupilami wciąż bardzo korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne!
Źródło: https://www.sciencedaily.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
13.06.2025
Zginęła ratując psa z torów. 42-letnia kobieta nie zdążyła przed nadjeżdżającym pociągiem
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miała tylko kilka sekund. Alicia Leonardi próbowała ściągnąć psa swojego byłego partnera z torów kolejowych. Nie zdążyła. Wypadek w stanie New Hampshire pokazuje, jak wielką cenę czasem płacimy za miłość do zwierząt.
undefined
31.05.2025
Siła relacji człowieka i zwierzęcia: W chwilach stresu wolimy przytulić psa niż rozmawiać z partnerem
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Globalne badanie przeprowadzone przez firmę Mars i platformę Calm potwierdza to, co wielu opiekunów zwierząt domowych czuje intuicyjnie – nasze relacje z pupilem mają realny wpływ na dobrostan psychiczny.
undefined
14.05.2025
Psy w schroniskach potrzebują nie tylko karmy. Trwa akcja „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne psy w schroniskach zmagają się nie tylko z głodem i samotnością. Brakuje też środków na ich bezpieczeństwo. Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc – już za 10 zł!
undefined