03.06.2022
Stawiamy na coraz lepsze karmy dla zwierząt – liczą się ich jakość i skład, nie cena
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak się okazuje, mimo pandemii i stale rosnących cen żywności i mediów, opiekunowie zwierząt nie oszczędzają na ich diecie. Wraz z rosnąca świadomością żywienia psów czy kotów oraz ich postępującą humanizacją, wzrasta zainteresowanie lepszymi jakościowo karmami, z tak zwanej klasy premium. Coraz częściej stawiamy na dobry skład i nie kierujemy się wyłącznie ceną – mówią o tym najnowsze raporty.
Fot. Shutterstock
Jeszcze kilka lat temu w wielu domach podstawą diety psów były samodzielnie przygotowane przez opiekuna posiłki. Dzięki rosnącej w społeczeństwie świadomości dotyczącej żywienia zwierząt, wzrósł popyt na gotowe karmy. Są one wyprodukowane pod kątem zapotrzebowania w diecie czworonogów w cenne składniki odżywcze. Szczególnie jeśli mówimy o karmach z sektora premium, bazujących na dużej ilości mięsa i odpowiednim jego stosunku do podrobów, a wolnych od zboża i tak zwanych zapychaczy.
Zwierzęta domowe to dziś pełnoprawni członkowie naszych rodzin, co ma niebagatelny wpływ na wzrost świadomości opiekunów zwierząt w kontekście prawidłowego żywienia. Osoby, które dotychczas traktowały ten temat po macoszemu, wprost karmiąc zwierzę pozostałościami ze stołu, także z wygody, zaczęły skłaniać się ku gotowym karmom. Z kolei opiekunowie, którzy karmili swoje zwierzęta karmami komercyjnymi, zwrócili uwagę na droższe produkty klasy premium, suplementy, jak również najzwyczajniej smakołyki, mające jedynie sprawić przyjemność pupilowi. Zauważalnym objawem zmian na rynku karm dla psów i kotów stała się tendencja do śledzenia i analizy składów karm, co natychmiast spowodowało zmianę strategii sprzedaży poprzez uwypuklanie na opakowaniu konkretnych substancji odżywczych będących niejako uzupełnieniem niedoborów w diecie. A mówiąc wprost, zmiana mentalności opiekunów wymusiła wśród producentów karmy zaniechanie walki cenowej na rzecz droższej, ale ulepszonej receptury – mówi Marcin Maciąg, CEO Pets Diag*.
*Pets Diag to laboratorium zajmujące się analizą pierwiastkową sierści EHHA. Test pozwala między innymi na wykrycie niedoborów mikro- i makroelementów w organizmie psa oraz znajdujących się w nim pierwiastków toksycznych dla czworonoga.
Wybieramy coraz lepsze karmy dla swoich czworonogów! Skąd ta zmiana?
Dlaczego opiekunowie coraz chętniej przechodzą na gotowe karmy, szczególnie te klasy premium? Głównymi czynnikami są wygoda i szybkość ich podawania oraz dobry skład dostosowany do potrzeb pokarmowych psów. Nałożenie zwierzakowi pokarmu z puszki czy saszetki trwa dosłownie kilkanaście sekund – to niemała oszczędność czasu w porównaniu z samodzielnym przygotowywaniem posiłków. Mamy przy tym świadomość, że czworonóg zje zdrowo i pożywnie – nie musimy się głowić nad planowaniem żywności pod kątem zapotrzebowania zwierzęcia w mikro- i makroelementy. Na podawanie psom lepszej karmy ma również wpływ postępująca od lat humanizacja zwierząt. W jej duchu traktujemy czworonogi jako pełnoprawnych członków rodziny, stąd też chcemy im zapewnić jak najlepszy byt. Przestajemy zważać na cenę karm, ponieważ najważniejsze jest zdrowie zwierząt. Największą więc uwagę zwracamy na skład produktów żywnościowych.
Świadczy o tym fakt, że z roku na rok zwiększa się sprzedaż pożywienia z sektora premium. W Polsce wzrost z zeszłego roku to 7% i prognozuje się, że ten trend utrzyma się jeszcze przez kilka kolejnych lat. Tak że – mimo wzrostu cen – nie zrezygnujemy z dobrych jakościowo, ale droższych posiłków, przez wzgląd na zdrowie i kondycję swoich pupili. Wzrasta świadomość społeczna, że mało wartościowe pokarmy wpływają niekorzystnie na czworonogi. Zauważamy potrzebę dopasowania karmy do potrzeb swojego zwierzaka przede wszystkim pod kątem wartości odżywczych. Stąd prognozuje się, że coraz więcej świadomych opiekunów zacznie decydować się na diagnostykę zdrowia pupila w celu ułożenia mu właściwej diety. Z takiej wiedzy zaczynają korzystać producenci karm, dodając do nich najpopularniejsze składniki odżywcze.
Co ciekawe, choć trend kupowania gotowych karm będzie wzrastać przez najbliższe lata, to i tak ogółem jako kraj mocno odbiegamy od europejskich standardów. Dla przykładu, w Polsce gotowe karmy otrzymuje ok. 30% czworonogów, gdzie w Belgii czy Niemczech to aż… 90%!
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
Październik miesiącem dobroci wobec zwierząt – dlaczego? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 października, w dniu św. Franciszka z Asyżu – Patrona Ekologów i Opiekuna Zwierząt – obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tego powodu cały październik nazywany jest ich miesiącem! Ale to niejedyny powód...
undefined
03.09.2024
Wspieraj Psich Bohaterów z marką Brit!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy towarzyszą nam na co dzień, wnosząc do naszego życia radość, wsparcie i miłość. Wśród nich są również psy ratownicze i przewodnicy, którzy nie tylko oddają nam swoją lojalność, ale także ratują ludzkie życie, często narażając własne zdrowie. Teraz mamy okazję odwdzięczyć się im za ich poświęcenie i pomóc, kiedy sami potrzebują wsparcia.
undefined
27.08.2024
Akcja Łapa w Łapę: Pomóż schroniskom kupując karmę dla swojego pupila!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy wiesz, że twoje codzienne zakupy mogą pomóc bezdomnym zwierzętom? Dzięki akcji "Łapa w Łapę" organizowanej przez BIOFEED ZOO, każdy zakup karmy dla twojego pupila to wsparcie dla schronisk w Polsce.
undefined