04.04.2016
Z psem do pracy? Proszę bardzo!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badania naukowe potwierdzają, że obecność psa w biurze pozytywnie wpływa na samopoczucie właściciela zwierzaka i jego współpracowników. Jeśli miejsce pracy jest do obecności czworonogów odpowiednio przystosowane, nie ma ryzyka, że psy będą w stresie. W biurowcu Nestlé Purina w Warszawie wzięto pod uwagę wszystkie te korzyści i pracownicy tej firmy mogą przychodzić do pracy ze swoimi pupilami.
fot. Shutterstock
Wszystko zaczęło się w lutym podczas europejskiego forum „Lepiej nam ze zwierzętami”, które odbyło się w Brukseli. Eksperci związani z rynkiem zoologicznym debatowali, co zrobić z faktem, że ilość zwierząt domowych w Europie się zmniejsza. Przyczyny są powszechnie znane – psów i kotów mamy coraz mniej, bo coraz więcej pracujemy, żyjemy szybko i intensywnie. Na zwierzaki brakuje nam zwyczajnie miejsca i czasu.
Aby pokazać, że posiadanie czworonoga to wartość, eksperci przygotowali program „Zobowiązania Puriny w społeczeństwie”. To 10 inicjatyw, które pomogą zwierzętom i ludziom lepiej ze sobą żyć i tworzyć wspólny świat każdego dnia. Jedną z nich jest właśnie promowanie obecności zwierząt w miejscach pracy.
Pomysł wydaje się świetny w teorii, ale jak to zorganizować w praktyce? W warszawskim biurowcu Nestlé Purina opracowano procedury, które zawierają zasady przebywania psa w budynku. Muszą się do nich dostosować ci pracownicy, którzy zgłosili chęć przychodzenia ze swoim pupilem do pracy. Każdy psiak jest najpierw obserwowany przez behawiorystę – sprawdza on, jak zwierzak zachowuje się w biurze, jak reaguje na ludzi i inne psy. Jeśli test przejdzie pozytywnie, otrzymuje specjalny paszport, który uprawnia go do wchodzenia na teren biura. Oczywiście właściciel musi też mieć przy sobie książeczkę zdrowia pupila ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami.
– Wszystkie psy, które podeszły do testu sprawności w biurze, przeszły go pozytywnie. Zwierzęta pracowników Nestlé Purina są pod stałą opieką lekarza weterynarii – mówi Krzysztof Bluj, lekarz weterynarii pracujący w Nestlé Purina.
Dodatkowo wprowadzono zasadę, że średnie i duże psy wchodzą wejściem ewakuacyjnym – wszystko po to, by nie ograniczać swobody tym pracownikom, którzy nie chcą spotkać na swej drodze (np. w windzie) czworonoga.
W redakcji portalu Psy.pl i magazynu „Mój Pies i Kot” również gościmy psa – suczkę wyżła włoskiego Antosię. Choć nie pracuje z nami codziennie, zawsze jest na kolegiach redakcyjnych, czym zasłużyła sobie na miano czworonożnego doradcy – znajdziecie ją w stopce redakcyjnej na ostatniej stronie magazynu 🙂
A jak u Was to wygląda, możecie przychodzić z pupilami do pracy? Czy może uważacie, że to zły pomysł? Dajcie znać w komentarzach! AW
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.05.2025
Tragedia w Cesarce. Chciała ratować psa, oboje zostali porażeni prądem
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To miał być zwykły, wiosenny spacer z psem. Niestety, zakończył się dramatem. 2 maja w miejscowości Cesarka (woj. łódzkie), niedaleko hotelu w gminie Stryków, 50-letnia kobieta rzuciła się na pomoc swojemu psu, który nagle znalazł się w wodzie. Gdy weszła do zbiornika, oboje zostali porażeni prądem.
undefined
04.05.2025
Kaganiec weterynaryjny może być groźny dla zdrowia psa!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli twój czworonóg z różnych względów musi nosić kaganiec, pamiętaj – kaganiec weterynaryjny nie nadaje się na spacery ani do autobusu! Czym grozi taki błąd?
undefined
23.04.2025
Pies uratowany spod falochronu! Niezwykła akcja ratunkowa w Kołobrzegu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To miała być spokojna niedziela. Jednak spacerowicze przy kołobrzeskim falochronie natknęli się na coś, co poruszyło całe miasto – spod betonowych gwiazdobloków wydobywał się piskliwy głos uwięzionego psa.
undefined