11.04.2018
Chcesz przeżyć ze swoim psem coś niesamowitego? Zgłoś się na Hard Dog Race!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo – to motto zawodów Hard Dog Race, w których udział wziąć może każdy, kto jest żądny wrażeń i emocji. Organizatorzy tych zawodów zapewniają, że nigdzie indziej nie poczujesz się tak dumny ze swojego psa i… z siebie!
fot. HDR
Najpierw kilka słów o tym, co to w ogóle jest Hard Dog Race (HDR). Poza tym, że to niesamowita przygoda, to przede wszystkim bieg z przeszkodami, w którym udział biorą psio-ludzkie pary. Każdy team składający się z sześciu nóg (a dokładniej rzecz ujmując – z dwóch nóg i czterech łap) ma do pokonania trasę pełną wzniesień, błota, wody i najrozmaitszych utrudnień przygotowanych przez organizatorów.
Po pierwsze, hard. Czyli nie ma co się oszukiwać – będzie naprawdę ciężko. Jeśli uważasz się za twardziela, wydaje ci się, że nic i nikt cię nie pokona, masz okazję się sprawdzić. Ale jeśli tobie – i twojemu psu – uda się dotrzeć do mety, poczujesz, co to znaczy przekraczać samego siebie i na serio sprawdzisz swoje możliwości (również te psychiczne).
Po drugie, dog. Wszystko na HDR jest podporządkowane psom, to one są tu najważniejsze – ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie ma natomiast znaczenia, czy twój pies jest duży czy mały, rasowy czy nie – każdy zwierz w dobrej kondycji będzie tutaj mile widziany.
Po trzecie, race. Tak, HDR to wyścigi, ale nie czas pokonania całej trasy się liczy najbardziej (choć oczywiście też), ale to, że bieg ukończycie razem. Ty i twój pies, jako drużyna. Nawet jeśli dotąd wydawało ci się, że łączy was więź, HDR pokaże, jak silna.
Kto może wziąć udział w biegu Hard Dog Race?
Jak zapewniają organizatorzy, właściwie każdy. Liczy się pozytywne nastawienie do wyzwania, chęć zmierzenia się z własnymi możliwościami, no i – nie ma co ukrywać – chociaż jako taka kondycja. Nie jest to bieg skierowany do profesjonalnych biegaczy, ale jednak do osób, które choć hobbistycznie uprawiają z psem jakieś aktywności. Nikt jednak nie ma tu nic przeciwko, jeśli zamiast biec, będziesz maszerował. Nie możesz pozwolić sobie na więcej? Nie szkodzi, ważne, że bierzesz udział!
Jeśli chodzi o psy, muszą one być zdrowe – zaszczepione i odrobaczone – a także dobrze nastawione do ludzi i innych psów. Pies startujący w HDR nie może mieć żadnych kłopotów z poruszaniem się – na miejscu zawodów, przed samym biegiem, każdego zwierzaka bada ekipa weterynaryjna. Wszystko po to, by żadnemu psu nic się nie stało podczas wyścigu.
Jak wygląda pokonywanie przeszkód przez psy podczas Hard Dog Race?
Ponieważ dla wszystkich w HDR psy są najważniejsze, organizatorzy oczekują też od uczestników troski o zwierzęta. Bieg biegiem, przeszkody trzeba pokonać, ale nie za wszelką cenę – gdy pies nie daje rady, jego zdrowie (psychiczne i fizyczne) jest priorytetem.
Podczas biegu psów nie wolno do niczego zmuszać, nie wolno stosować wobec nich żadnych metod awersyjnych. Obowiązują zasady fair play, również pomiędzy teamami.
Jeśli jakiś pies nie może pokonać danej przeszkody (bo się jej boi), można go wziąć na ręce i przenieść. Jeżeli trochę mu brakuje, by się na coś wspiąć, nie ma problemu, by podciągnąć go za szelki. Niedopuszczalne są jednak takie zachowania, jak ciągnięcie psa za łapy albo wpychanie na siłę do wody! Za to grozi dyskwalifikacja. Dlatego przy każdej przeszkodzie są obecni sędziowie, którzy obserwują zachowania uczestników i pilnują, by psy czuły się komfortowo.
Podczas HDR obowiązuje też specjalna zasada, wprowadzona w trosce o dobro psów. Jeśli pies nie jest w stanie jakiejś przeszkody pokonać, a my nie damy rady go przenieść, jego opiekun może zrobić – jako zamiennik – 30 przysiadów i biec dalej. To świetnie pokazuje, jak liczy się tutaj współpraca!
Co jest potrzebne, by wziąć udział w Hard Dog Race?
Wydaje ci się, że do startu jest potrzebny specjalistyczny sprzęt? Nic bardziej mylnego! Jeśli chodzi o człowieka, najwygodniej będzie mu się pokonywało trasę w stroju do biegania, ale wszystkie zestawy: spodenki + bluzka są w porządku. No i koniecznie wygodne buty.
Aby połączyć człowieka z psem, przyda się pas biodrowy i smycz z amortyzatorem, co daje swobodę rękom i pozwala sprawnie przemieszczać się w parze.
Jeśli chodzi o psa, najlepiej, by miał na sobie szelki, i był z człowiekiem połączony wspomnianą smyczą z amortyzatorem. Dopuszczalna jest też obroża i zwykła smycz, ale organizatorzy nie polecają tego zestawu (szczególnie że czasem trzeba psu pomóc pokonać jakąś przeszkodę – wówczas łatwo jest podnieść go, łapiąc za szelki).
W jakich konkurencjach można wziąć udział w ramach Hard Dog Race?
Aby przeżyć tę niesamowitą przygodę, nie trzeba nawet być pełnoletnim! Organizatorzy przygotowali cztery konkurencje, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie – i początkujący, i profesjonalista, a nawet nastolatek.
UWAGA! W tym roku w Polsce odbywa się tylko bieg „Base” – pozostałe konkurencje na razie są rozgrywane w innych krajach. Zawody: „Junior” i „Wild” zostały zaplanowane w naszym kraju na 2019 rok, a „Brutal” – na 2020 rok.
- Junior ma 2 km, 8 przeszkód i jest przeznaczony dla dzieci w wieku 8-14 lat.
- Base ma 6 km, 16 przeszkód i jest przeznaczony dla wszystkich, którzy ukończyli 14 lat. Młodzież może wziąć udział w zawodach za zgodą rodziców (lub opiekunów) i pod warunkiem, że będą oni obecni podczas biegu.
- Wild ma 12 km, 22 przeszkody i jest przeznaczony dla osób pełnoletnich.
- Brutal ma 20 km, 28 przeszkód i jest przeznaczony dla pełnoletnich… twardzieli.
Jak się przygotowywać do zawodów Hard Dog Race?
Najlepiej w grupie! Po to, by się wzajemnie motywować i poczuć smak wspólnej rywalizacji. To dlatego w kolejnych miastach powstają watahy – wspólnoty ludzi, którzy lubią aktywnie spędzać czas ze swoimi psami i z nimi trenować. Nie tylko do zawodów, ale przez cały rok, i niekoniecznie wyczynowo, ale po prostu dla samej frajdy wspólnego biegania.
Poniżej znajdują się linki do facebookowych grup istniejących już watah. Aby do nich dołączyć, wystarczy kliknąć w logo wybranej watahy.
Gdzie i kiedy odbywają się najbliższe zawody Hard Dog Race?
Najbliższe zawody HDR w Polsce odbędą się już za miesiąc, bo w sobotę 12 maja. Będzie to druga edycja tych zawodów w naszym kraju. Rok temu biegacze zmagali się z przeszkodami na Śląsku, w tym roku impreza odbędzie się w Zawiesiuchach pod Warszawą. Organizatorzy nieprzypadkowo wybrali Farmę Makedońskich – to malownicza okolica z jeziorem, która daje wiele możliwości do budowania przeszkód. Jak zapewnia sam pomysłodawca HDR – András Púza, takiej trasy, jaka powstanie w Zawiesiuchach, jeszcze w historii zawodów nie było.
Aby się zgłosić do udziału w HDR, wystarczy wejść na stronę: https://harddograce.pl/zgloszenia/ i wypełnić formularz.
UWAGA! Do 14 kwietnia obowiązuje niższa cena!
Więcej informacji o HDR na stronie zawodów: https://harddograce.pl/ i na Facebooku: https://www.facebook.com/harddogracepoland/.
Na Facebooku powstała też specjalna grupa, która łączy osoby wybierające się na zawody w Zawiesiuchach. Można na niej poznać członków drużyny lub znaleźć kompana podróży. Albo, po prostu, podyskutować, zmotywować się, umówić na wspólne treningi. Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/grupaharddogracepoland/about/.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined
31.01.2025
30-latek udusił psa workiem. Tłumaczył, że „nie chciał, by męczył się w schronisku”
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkańcy Wałbrzycha dokonali makabrycznego odkrycia – w lesie znaleziono martwego psa ze związanymi łapami i workiem foliowym na głowie. Policja szybko ustaliła sprawcę, którym okazał się 30-letni mężczyzna. Jego tłumaczenie szokuje.
undefined