16.05.2022
Czy aplikacja na obrożę dla psa pozwoli lepiej zrozumieć czworonoga?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rozpoznanie emocji zwierzaka na podstawie szczekania nie jest łatwe. Problemowi temu chcą sprostać Koreańczycy - ich aplikacja na obrożę dla psa ma tłumaczyć psie szczekanie na ludzkie emocje!
fot. Shutterstock
- Jak działa aplikacja na obrożę dla psa?
- Czy aplikacja na obrożę dla psa może w czymś pomóc?
- Gdzie można kupic inteligentną obrożę?
Umiejętność rozpoznania, w jakim stanie emocjonalnym w danej chwili znajduje się psiak, jest wyjątkowo pomocne. Pozwala nie tylko lepiej poznać zwierzaka i jego problemy, lecz także zapobiegać wielu niepożądanym zachowaniom. Niestety nie zawsze jest to proste, szczególnie dla niedoświadczonych opiekunów psów. Takie problemy mogą jednak już niedługo się skończyć. Startupowcy z koreańskiego Petpuls Lab opracowali aplikację na obrożę dla psa, która przy pomocy najnowszych technologii tłumaczy wydawane przez psa dźwięki na ludzki język!
Jak działa aplikacja na obrożę dla psa?
Stworzona przez Koreańczyków obroża jest wyposażona w sztuczną inteligencję i system rozpoznawania dźwięków. Skomplikowany algorytm i dostęp do obszernej bazy zawierającej ponad 10 tysięcy przykładowych dźwięków wydawanych przez 50 ras różnej wielkości pozwala na rozpoznanie emocji psa z nawet 80% dokładnością. Obroża rozpoznaje pięć rodzajów emocji - radość, zrelaksowanie, niepokój, złość i smutek. Przy zakupie obroży opiekun dostaje dostęp do aplikacji, która na ekranie smartfona wyświetla informacje o aktualnym stanie emocjonalnym zwierzaka. Sprzęt ten wyposażony jest także w akcelerometr, który mierzy poziom aktywności czworonoga i liczbę spalonych przez niego kalorii.
Czy aplikacja na obrożę dla psa może w czymś pomóc?
Informacja, jak w danej chwili czuje się pies, to nie tylko ciekawostka dla zakręconych psiarzy. To także cenna wskazówka, którą wykorzystać można w codziennym życiu z czworonogiem. Rozpoznanie stanu emocjonalnego zwierzaka pozwoli skuteczniej nagradzać psa podczas szkolenia, dowiedzeć się, co stresuje czworonoga, a nawet sprawdzić, jak czuje się psiak, który został sam w domu. Kontrola aktywności i liczby spalanych przez psa kalorii może natomiast wspomóc odchudzanie czworonoga i sprawdzić, czy zatrudniony przez nas petsitter naprawdę zabrał naszego psiaka na długi spacer.
Gdzie można kupić inteligentną obrożę?
Obroża odczytująca emocje czworonoga trafiła do sprzedaży w ramach startupu w 2020 roku i... niezwykle szybko się wyprzedała! Obecnie znów dostępna jest w sprzedaży, tym razem na stronie Petpuls, gdzie można kupić ja w cenie od 129$ do 138$. Sprzęt ten jest także ciągle udoskonalany - najnowsza aktualizacja aplikacji pozwala na sprawdzenie samopoczucia psa w ciągu całego dnia.
Aplikacja na obrożę dla psa to nie jedyny gadźet, który pozwala lepiej zrozumieć domowego czworonoga i jego potrzeby oraz wspomóc opiekuna w codziennej opiece nad pupilem. Wśród podobnych sprzętów znaleźć można na przykład telefon dla psa, który może być doskonałym rozwiązaniem dla psów cierpiących na lęk separacyjny. Kto wie, czego jeszcze o naszych zwierzakach będziemy mogli dowiedzieć się dzięki najnowszej technologii?
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined