REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego psia mama zjada odchody szczeniaków?

Anna Marciniak

Anna Marciniak

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Zachowania psów są dla nas często niewytłumaczalne i niekiedy wprawiają nas w zakłopotanie. Jedną z takich rzeczy może być zjadanie przez psią mamę odchodów jej dzieci... Ale czy rzeczywiście powinno nas to dziwić? W końcu to naturalna sprawa wśród wielu gatunków zwierząt!

psia mama zjada odchody szczeniaków

Fot. Shutterstock

REKLAMA

Świat psów jest fascynujący, nic więc dziwnego, że jest on od lat przedmiotem badań wielu naukowców. O naszych ukochanych pupilach na szczęście wiemy coraz więcej. Są jednak zachowania, które chyba na zawsze pozostaną dla nas ludzi wielką zagadką. No ale nie będziemy się przecież kłócić z pupilami, dla nich z pewnością każde irracjonalne zachowanie ma głębszy sens.

A jaki sens jest w zjadaniu odchodów szczeniaków przez ich własną matkę? Okazuje się, że jest w tym sporo logiki!

Dlaczego psia mama zjada odchody szczeniaków?

Psia matka zjadająca odchody swoich dzieci w świecie zwierząt jest czymś absolutnie normalnym. Suczka zjada kupy szczeniaków, ponieważ zachowanie to ma zakorzenione w swoim instynkcie. Psia mama zazwyczaj zjada kupy po swoich szczeniakach przez około pierwsze trzy tygodnie ich życia. Czas ten ze względu na różne czynniki może się różnić, najczęściej jednak koniec tego etapu następuje z czasem, gdy małe psiaki przechodzą na inne żywienie.

REKLAMA

Dbanie o czystość

Według osób zajmujących się tym szczególnym zjawiskiem psia mama zjada odchody szczeniaków z kilku przyczyn. Przede wszystkim przez względy higieniczne. Uważa się, że to naturalne zachowanie ma podłoże dbania o czystość. Suczka w ten sposób dba o obszar wokół siebie. W końcu nikt nie lubi spędzać czasu, a już na pewno jeść w brudzie, prawda?

Względy bezpieczeństwa

Kolejnym powodem, dla którego psia mama zjada odchody swoich dzieci, to kwestia bezpieczeństwa. Kupa malucha może szybko przyciągnąć drapieżników, a żeby tego uniknąć, najłatwiej jest się po prostu jej pozbyć. Co więc należy zrobić? Zjeść ją. Oczywiście, jeśli jesteśmy psią mamą.

Potrzebne składniki odżywcze

Kolejnym ważnym powodem, dla którego być może psy zjadają odchody swoich pociech, to zaopatrzenie się w potrzebne składniki odżywcze. Aby organizm suczki mógł wykarmić gromadkę szczeniaków, musi mieć do tego odpowiednie warunki, a co za tym idzie - składniki odżywcze. Po zjedzeniu odchodów maluchów suczka może w ten sposób odzyskać cenne składniki odżywcze i uchronić przed zmarnowaniem te, które nie zostały przyswojone przez ich dzieci.

Być może brzmi to nieco odpychająco, ale jest to naturalne zachowanie zwierząt.

źródło: https://www.houndgames.com 

Podziel się tym artykułem:

Anna Marciniak
Anna Marciniak

Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s