08.09.2018
Dlaczego psy zakopują kości?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego psy lubią chodzić z kością w pysku, szukać odpowiedniego miejsca i kopać dół, by ją w nim umieścić? Albo – gdy akcja dzieje się w domu – dlaczego swój przysmak zagrzebują w zakamarkach swojego legowiska lub między poduszkami kanapy? Wbrew pozorom – w tym szaleństwie jest metoda!
fot. Shutterstock
Dlaczego psy zakopują kości? Wiele gatunków zwierząt lubi zakopywać produkty, które nadają się do jedzenia. Na przykład niektóre gatunki ptaków i wiewiórki, które chowają sobie smakołyki na później, mają świetną pamięć i nawet po długim czasie potrafią wrócić do miejsca, w którym kiedyś schowały coś pysznego. Chodzi w tym o to, by w cieplejszych miesiącach zrobić zapasy i wydobyć je zimą, gdy trudniej o pożywienie.
Dlaczego psy zakopują kości?
Zachowanie psów może wynikać z podobnych przyczyn. Nie zapominajmy o tym, że psy mają silny instynkt przetrwania odziedziczony po swoich przodkach. Gdy stado często udaje się na polowania i o jedzenie jest łatwo, można zrobić małe zapasy na trudniejsze czasy. Wtedy zimą, jeżeli nie da się nic upolować, stado sięga po zakopane wcześniej kąski.
W przypadku naszych czworonogów zachowanie to nieco ewoluowało, ale powody są podobne. Pupil ukrywa ulubione kąski po to, by cieszyć się z ich znalezienia w późniejszym terminie, gdy akurat niczym smacznym go nie poczęstujemy.
Ale tak naprawdę nie zawsze musi to być coś jadalnego. Psy ukrywają przedmioty, które mają dla nich dużą wartość, na liście znajdą się więc: gryzaki, piłki, gumowe zabawki, a nawet elementy odzieży właściciela, które nim pachną – takie jak skarpetki czy buty. Myślenie psa zawsze jest w tej sytuacji podobne: te rzeczy są wartościowe, może nie zawsze będą dostępne, lepiej je zachować na ciężkie czasy.
Ponadto pies, który zakopuje kości czy zabawki chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę swojego opiekuna. Może się też najzwyczajniej w świecie nudzić, dlatego staraj się poświęcać mu codziennie czas.
Teraz już wiecie, dlaczego psy zakopują kości czy zabawki. Nawet gdy pies żyje w dobrobycie i nigdy niczego mu nie brakuje, ma frajdę ze znalezienia czegoś fajnego, co kiedyś schował. Zresztą spróbujcie sami przed sobą ukryć gdzieś czekoladę i trafić na nią po kilku miesiącach. Miłe uczucie, prawda?
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined