03.08.2022
Naukowcy zbadali, jakie kolory widzi pies. Czarno-biały obraz to MIT
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od lat trwają badania na temat zachowania naszych czworonożnych przyjaciół. Pod lupę naukowcy biorą również budowę psa i jego fizjologię. Odpowiadają na jedne z bardziej nurtujących pytań, czyli "jakie kolory widzi pies?" i "jak widzi pies?".
fot. Shutterstock
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nic więc dziwnego, że chcemy na jego temat wiedzieć jak najwięcej. Budowa i zachowanie psa to przedmiot badań, nad którym naukowcy spędzają sporo czasu. Naukowcy głowią się, by odpowiedzieć na pytanie miłośników zwierząt, jak widzi pies. I choć kilka lat temu przedstawiono badania, w których wykazano, że nasze pupile widzą świat w czarno-białych barwach, to dzisiaj ta teza jest już mitem. Jak więc widzą nasi czworonożni przyjaciele?
Jakie kolory widzi pies? Nie tylko czarny i biały
Nie ulega wątpliwości, że psy widzą nieco inaczej niż ludzie. Różni nas już sama perspektywa patrzenia z racji na wysokość, na której się znajdujemy. Gdy zapytamy psiarzy o tym, jak widzi pies, spora część z nich odpowie, że w czarno-białych barwach. Kilka lat temu taka teoria była uzasadniona – naukowcy dowiedli, że właśnie w takich kolorach czworonogi postrzegają świat. Dzisiaj stwierdzenie to jest błędne.
Sprawie przyjrzała się American Academy of Ophthalmology, która dowiodła, że w przeciwieństwie do człowieka, który ma trzy rodzaje czopków, czyli inaczej receptorów odpowiadających za widzenie, psy mają ich dwa rodzaje, co znacząco wpływa na różnice w postrzeganiu rzeczywistości. Oko czworonoga jest w stanie wykryć kolor niebieski oraz żółty, co pozwala mu również rozpoznać kombinacje z tymi odcieniami. Nazywa się to, jak podaje VCA Animal Hospital, widzeniem dichromatycznym.
Naukowcy już wiedzą, jakie kolory widzą psy
Psy, podobnie jak osoby z daltonizmem, mają problem z takimi kolorami, jak czerwony oraz zielony. Oczywiście jest wiele odmian tej choroby, jednak według badaczy czworonogi nie odróżniają koloru czerwonego, ponieważ nie mają do tego odpowiednich receptorów. Według Jaya Neitza, badacza i profesora okulistyki na University of Washington w Seattle, ich wzrok jest porównywalny do wzroku osoby cierpiącej na daltonizm.
Aby zobrazować sobie, jak widzi pies, można posłużyć się prostym przykładem. Według American Kennel Club świat widziany oczami psa w większości ma odcień szaro-brązowy. Np. czerwona piłka w jego oczach może być brązowa, a zielony pluszak najprawdopodobniej dla niego będzie miał żółtawy odcień.
Nie tylko różnice kolorów
VCA Animals Hospital wymienia, że psy, oprócz braku umiejętności rozróżniania poszczególnych kolorów, są także bardziej krótkowzroczne niż ludzie. Jeśli wraz z pupilem będziecie patrzeć na dany obiekt z tej samej odległości, psiak prawdopodobnie będzie miał nieco rozmazany obraz. Czworonogi są też mniej wrażliwe na jasne barwy, dlatego jeśli ty widzisz wyraźny odcień, pies będzie widział ten sam element w bardziej zgaszonym odcieniu.
Psy lepiej widzą mrugające światła, niż takie, które świecą przez cały czas. Wzrok czworonogów jest bardzo wrażliwy na ruch, co wynika z ich wrodzonego instynktu łowczego. W przeciwieństwie do obiektów pozostających w bezruchu, których pies może nie zauważyć, poruszające się szybko obiekty są dla nich lepiej widoczne i to nawet przy słabym oświetleniu.
Jak widzi pies? Inne jest jego pole widzenia
Psy, w przeciwieństwie do nas, poruszają się na czterech łapach. Dlatego widzą świat z innej perspektywy. Jeśli chcemy zrozumieć, jak widzi pies, należałoby przejść się na czworakach. To, na jakiej wysokości znajduje się narząd wzroku, sprawia, że obszar, który dostrzegamy, jest inny.
A jak wygląda sprawa z obszarem, jaki zarówno pies, jak i człowiek są w stanie objąć wzrokiem bez obracania głową? Okazuje się, że pole widzenia ludzi obejmuje około 180°, w tym 140° to obszar widzenia obuocznego. Jeśli chodzi o psy, obejmuje ono około aż 250° – oczywiście w zależności od rasy psa. Z kolei obszar widzenia dwuocznego – w porównaniu do ludzkiego – jest węższy i obejmuje tylko 30°-60°. Z racji tego, że czworonogi mają szerokie pole widzenia, to nie muszą się obracać, by mieć nas w zasięgu wzroku.
Źródło: https://eu.usatoday.com
Redakcja poleca:
1. Jakie psy częściej nawiązują kontakt wzrokowy? Badacze to sprawdzili!
2. Heterochromia oczu u psa. Dlaczego psy mają różnokolorowe tęczówki?
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.