01.07.2022
Pakożer, rzadki gatunek psa leśnego, założy rodzinę w Polsce?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zoo w Łodzi może pochwalić się niesamowitymi zwierzętami. Tequila i Chip to para pakożerów. Pies leśny - dlaczego to tak niesamowity gatunek?
Fot. Shutterstock
Zoo w Łodzi pierwszego pakożera przyjęło jeszcze w kwietniu bieżącego roku. Do ogrodu trafił niesamowity drapieżny ssak z rodziny psowatych – jedyny taki okaz w Polsce. Niedawno do samicy dołączył samiec. Czy dojdzie do stworzenia polskiej rodziny pakożerów? Niewykluczone, pracownicy zoo nie mają wątpliwości. Psy leśne polubiły się od pierwszego wejrzenia.
Czym jest pakożer leśny?
Pakożery, czyli inaczej psy leśne, to przedstawiciele ssaków z rodziny psowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i jak sama nazwa wskazuje, spotkać je można na leśnych terach, głównie w lasach wilgotnych, górskich czy na sawannach, szczególnie w okolicach zbiorników wodnych. Dzięki błonie pławnej są również świetnymi pływakami.
Choć są niewielkich rozmiarów (dorosły osobnik waży do 6 kg), to potrafią upolować znacznie większą od siebie ofiarę. Żywią się głównie gryzoniami i pakami. Są niesamowicie rodzinnymi zwierzętami, w wychowaniu młodych uczestniczy nie tylko samica, lecz także samiec. Ponadto pomaga im reszta stada. Cała rodzina łączy siły również przy poszukiwaniu pokarmu. Potrafią upolować nawet tapira, który może ważyć 300 kg!
Są potocznie nazywane psami leśnymi, mają jednak inną nazwą, nieco rzadziej spotykaną - pies octowy. Osobliwa nazwa, jak wytłumaczył Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo, ma związek z moczem pakożerów. Zwierzęta te znaczą teren, stojąc na dwóch przednich nogach. Wówczas rozpylają mocz, który ma zapach octu.
Pakożery leśne rzadkim gatunkiem
Niestety urocze pakożery leśne należą do rzadkiego gatunku. Choć człowiek bezpośrednio nie zagraża ich bezpieczeństwu, to ich populacja w naturalnym środowisku maleje, na co wpływ ma utrata siedlisk oraz brak pokarmu, które zabierają im kłusownicy. Również choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe są zagrożeniem dla psów leśnych.
O pakożerach coraz głośniej robi się również w Polsce. Wszystko za sprawcą ogrodu zoologicznego w Łodzi. To tam w kwietniu trafiła z Czech samica psa leśnego - Tequila. Dwa miesiące później dołączył do niej starszy o rok samiec Chip, który przyjechał z czeskiej Igławy. Dzisiaj pakożery można podziwiać na wybiegu mieszczącym się zaraz przy basenie zewnętrznym amazońskich ariranii. Pracownicy zoo mają nadzieję, że zwierzęta na dobre zadomowią się w ogrodzie i stworzą rodzinę.
Wiele wskazuje na to, że plan pracowników łódzkiego zoo się powiedzie, pakożery leśne bowiem nawiązały ze sobą nić porozumienia już od pierwszego wejrzenia. Z niecierpliwością czekamy więc na informacje o powiększeniu rodziny.
źródło: https://www.tokfm.pl
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined