07.07.2022
Psom bliżej do człowieka niż wilka! Perfekcyjnie naśladują ludzką mimikę
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Badania pokazują, że psy z biegiem lat tak wyewoluowały, że są w stanie naśladować wyraz twarzy człowieka. Jak to możliwe?
Fot. Shutterstock
Z kim przestajesz, takim się stajesz - to powiedzenie nie traci na aktualności i dotyczy także zwierząt. I wcale nie chodzi o to, że to my - ludzie - opiekując się czworonogiem, całe swoje życie dostosowujemy do zwierzaka, lecz także on kradnie nasze zachowania. Naukowcy twierdzą, że psy na przestrzeni lat nauczyły się naśladować naszą mimikę twarzy!
Kiedy zadamy sobie pytanie, do kogo najbardziej podobny jest pies, wielu odpowie, że do wilka. Fakt, jest w tym sporo prawdy, jednak badania naukowców z Duquesne University w Pittsburghu w Pensylwanii jasno stwierdzają, że ten czworonóg potrafi upodobnić się do swojego opiekuna, o ile ma z nim silną więź. Badania dowodzą, że budowa mięśni pyska psów jest w rzeczywistości bardziej podobna do ludzkiej twarzy niż do pyska wilków!
Naukowcy przekazali, że mięsień twarzy, który jest odpowiedzialny za podnoszenie wewnętrznej brwi, występuje u psów, ale nie występuje u wszystkich wilków. Mięśnia tego psy używają zdecydowanie częściej i z większą intensywnością niż ich przodkowie zamieszkujący lasy. Zjawisko określane jako „oczy szczeniaka” jest bardzo podobne do tego, jakie towarzyszy ludziom, gdy są smutni. Kolejnym mięśniem lepiej rozwiniętym u psów niż u wilków jest mięsień, który powoduje, że zewnętrzne kąciki powiek wędrują w kierunku uszu, dając efekt tzw. śmiejących się oczu. Wyjątek stanowi tutaj husky syberyjski, który jest bliżej spokrewniony z wilkami niż inne rasy.
Pies upodobnił się do człowieka w ciągu 33 tysięcy lat!
Badanie wykazało, że psy upodobniły się do człowieka w przeciągu 33 tysięcy lat. Wpływ na to ma oczywiście udomowienie psa i jego regularny kontakt z człowiekiem.
A co łączy psa z człowiekiem? Włókna szybkokurczliwe, z których w dużej mierze składa się ludzka twarz. Naukowcy podają, że pies ma w pysku ich od 66 do nawet 95%. Dla porównania wilki tylko 25%.
Czym są włókna szybkokurczliwe?
Włókna mięśniowe możemy podzielić na szybkokurczliwe i wolnokurczliwe. Szybkokurczliwe w szybkim czasie zużywają energię i nie są zdolne do długiej pracy. To dzięki nim jesteśmy w stanie wykonywać gwałtowne ruchy. Natomiast wolnokurczliwe włókna mięśniowe są bardzo wytrzymałe, ale ich moc w przeciwieństwie do tych pierwszych nie jest duża.
Jeśli podniesiesz 10-funtowy ciężar, utrzymasz go przez minutę. Ale jeśli spróbujesz przez minutę uśmiechać się do lustra, nie będziesz w stanie tego zrobić. Twoje mięśnie twarzy się zmęczą, ponieważ twoja twarz jest zdominowana przez szybkokurczliwe włókna - tłumaczyła autorka badania Anne Burrows w rozmowie z NBC News.
Naukowcy na przedmiot badania zabrali włókna mięśni z przedniej części głowy wilka oraz psa. Wilki posiadały zdecydowanie mniej włókien szybkokurczliwych w porównaniu do wolnokurczliwych włókien. Według badaczy wolnokurczliwe włókna zlokalizowane wokół oczu i pyska pomocne są wilkom podczas ich charakterystycznego wycia, natomiast szybkokurczliwe włókna u psów pomagają im zwracać uwagę swoich opiekunów m.in. krótkotrwałym szczekaniem oraz bardziej zróżnicowaną mimiką, co w konsekwencji pomaga mu lepiej komunikować się z człowiekiem.
Psy potrafią naśladować mimikę twarzy swoich opiekunów
Kolejnym odkryciem naukowców jest dowiedzenie, że czworonogi na przestrzeni lat nauczyły się naśladować mimikę twarzy swoich opiekunów. Dotyczy to w szczególności tych psów, które mają silną więź z człowiekiem. Naukowcy po zbadaniu psów są przekonani, że psy potrafią nie tylko naśladować mimikę innych psów, lecz także swoich opiekunów.
Jest to automatyczna reakcja, podobna do ludzkiej, gdy widzą kogoś płaczącego lub uśmiechającego się. Udomowienie psa prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększyło naturalną skłonność psa do emocjonalnego angażowania się - tłumaczyła Elisabetti Palagi, główna autorka badania.
Podsumowując, badanie skutecznie udowadnia, że nasze ukochane pupile potrafią komunikować się ze światem na wiele sposobów i potrafią porozumiewać się nie tylko z innymi psami, lecz także z ludźmi, co pokazują każdego dnia. Ponadto psy bacznie obserwują ruch głowy, ciała czy głowy innych stworzeń. Do wyrażania emocji używają także oczu, ust czy zębów.
źródło: https://healthypets.mercola.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined