Jakie rasy psów żyją najdłużej? Poznaj najnowsze badania!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak długo żyją psy? Naukowcy przychodzą z odpowiedzią: obliczyli długość życia poszczególnych ras psów.
fot. Shutterstock
Najgorszy moment w życiu każdego opiekuna to bez wątpienia czas pożegnań z pupilem. Choć wszyscy bardzo byśmy chcieli, aby nasz ukochany czworonożny przyjaciel trwał przy nas jak najdłużej, to życiowe prawa są nieubłagane...
Jak długo żyją różne rasy psów?
Naukowcy wciąż poddają badaniom nie tylko zachowania psów, lecz także ich budowę. Ostatnio przedmiotem badań stała się długość życia czworonogów z Wielkiej Brytanii. Wyniki opublikowano w „Scientific Reports”. Kto znalazł się na podium?
1. Naukowcy już wiedzą, który z psów w Wielkiej Brytanii będzie cieszył się najdłuższym życiem. Otóż to opiekunowie uroczych jack russell terrierów znaleźli się w gronie szczęśliwców posiadających „długowiecznego” przyjaciela, który średnio żyje 12,72 lata.
2. Na drugim miejscu znalazł się yorkshire terrier z długością życia 12,54 lat.
3. Brązowy medal w tym zestawieniu należy natomiast do najmądrzejszego psa, czyli border collie, który średnio żyje również ok. 12,10 lat.
Tuż za podium znalazł się springer spaniel z długością życia 11,92 lat, dalej kundelki 11,82 lat i labrador retriever 11,77 lat.
Jakie psy żyją najkrócej?
Niestety mamy złą wiadomość dla opiekunów buldogów francuskich. Z racji na ich spore obciążenie genetyczne różnymi chorobami, to one zamykają zestawienie. Rasy te żyją najkrócej. Średnia długość ich życia wynosi zaledwie 4,53 lat.
Również mopsy oraz buldogi amerykańskie mają zdecydowanie krótszą długość życia. Rasy te dożywają średnio od 7 do 8 lat. Należy mieć oczywiście na uwadze, że dane te są tylko wyliczeniami naukowców, którzy obliczyli średnią długość życia poszczególnych psów. I choć podobne badania pojawiały się wielokrotnie, to aktualne wyniki są według naukowców wyjątkowe. Badacze wykorzystali ogromną bazę danych projektu VetCompass, czyli aplikacji, która zawiera dokumentację weterynaryjną z całego świata. Naukowcy otrzymali dostęp do danych nawet 20 milionów zwierząt, co przełożyło się na rzetelniejsze wyniki badań.
Autorzy badania przeanalizowali informacje na temat 876 039 psów z 886 klinik weterynaryjnych. Brano pod uwagę nie tylko psy, które dożyły starości, lecz także te, które odeszły w wyniku np. choroby.
Źródło: https://www.nature.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined