30.06.2017
Zrobiło się gorąco? Uwaga! Twój pies może na ciebie warczeć
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy jest gorąco, to nic nam się nie chce, ale też u wielu z nas rośnie poziom agresji. A jak wysoka temperatura powietrza wpływa na nasze czworonogi?
fot. Shutterstock
O Stanleyu Corenie na pewno słyszeliście. Tak, tak, to naukowiec, który opracował ranking najinteligentniejszych psów. Jego liderem jest border collie. Mamy teraz lato, może nie tak upalne, jak poprzednie, ale bywa gorąco. Dla profesora Stanleya Corena to pretekst, by podzielić się z nami na www.psychologytoday.com swoimi przemyśleniami, a także badaniami naukowców. Tym razem o związku upałów z zachowaniem psów.
W upał nie ma zabawy
Stanley Coren odwiedził w upalny dzień swego kolegę. Gdy zadzwonił do drzwi, ten otworzył mu je w towarzystwie swego pupila – owczarka niemieckiego Sergeanta. Gdy Coren chciał przywitać się z psem, ten spojrzał na niego złym okiem, położył uszy, a skóra na nosie zaczęła mu się marszczyć. Wskazywało to, że nie był w nastroju do zabawy.
Coren się więc wycofał, a jego przyjaciel powiedział, że w upały Sergeant bywa mocno poirytowany. Dodał też, że gdy pracował jako policjant, wiadomo było, że w gorące dni będzie miał więcej pracy. Rosła bowiem wtedy liczba napadów i aktów przemocy domowej.
To nie policyjny mit. Bloger Eric Van Zanten zebrał dane policji w Chicago na temat przestępczości w latach 2001-2012 i porównał z wysokością temperatury. Okazało się, że im cieplej, tym więcej przestępstw. Ostatnie badania z Nowej Zelandii wykazały, że gdy temperatura rośnie o 1%, przestępczość wzrasta średnio o 1,5%.
Ostatnio pojawiły się dowody na to, że psy nie różnią się pod tym względem od ludzi. Badania przeprowadził Yongming Zhang ze szpitala w chińskim Beijingu. Chiny to dobre miejsce do badań, bo żyje tam najwięcej bezdomnych psów na świecie. Badacz mógł pracować na dużej próbie, bo w jego szpitalu leczono ponad 42 000 osób pogryzionych przez psy.
Pytanie brzmiało: Czy agresja psów rośnie wraz ze wzrostem temperatury? Wyniki badań wykazały, że istnieje silny związek między temperaturą powietrza i agresywnymi zachowaniami psów. Jest ich więcej, gdy jest gorąco.
Trochę wytchnienia
Co na to Stanley Coren? To dla niego kolejny dowód na to, jak bardzo my i psy jesteśmy podobni. My się wściekamy, gdy jest gorąco, i one też. Różnica jest taka, że my możemy próbować się ukryć w chłodnym miejscu, a psom musimy w tym pomóc.
Najlepiej dać pupilowi mrożony smakołyk do żucia i zostawić go w spokoju z dala od dzieci i obcych. I tak do wieczora, kiedy powietrze się ochłodzi i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zwierzak się zirytuje.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.