03.12.2017
Święta. Jak dobrze przygotować naszego psa do świąt?
Grzeczni Podopieczni
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima, święta i sylwester już za niewiele ponad miesiąc. To najwyższa pora, żeby pomyśleć o tym, co możemy zrobić dla naszego psa. I jak pomóc mu przetrwać ten wcale niełatwy dla niego czas.
Oto 8 rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jeśli mamy w domu psa, a święta zbliżają się wielkimi krokami.
1. Porządki
Taki mamy zwyczaj – idą święta, dom musi błyszczeć. Reklamy prześcigają się w kuszeniu nas najlepiej czyszczącymi środkami. Rzadko kiedy, kupując je, bierzemy pod uwagę dobro naszego psa… Może tym razem, zamiast pucować okna superśrodkiem, lepiej zainwestować w ocet? A zamiast silnie żrącego mleczka przypomnieć sobie o starej, poczciwej sodzie oczyszczonej? Będzie zdrowiej, równie czysto, a i w portfelu więcej zostanie.
2. Dieta
Psy mają swój własny zegar biologiczny. I podobnie jak ludzie, często zdarza im się robić zapasy tłuszczyku na nadchodzącą zimę. Niestety zima to również spadek aktywności z racji krótszych spacerów. Nie przekarmiajmy psów. Przytyć jest łatwo, zrzucić psie kilogramy już o wiele trudniej.
No i same święta… ostre przyprawy, sól, grzyby i wiele innych dodatków, które pojawiają się na świątecznym stole. Dodatków, których dziecko niekoniecznie chce skosztować (a musi, bo tradycja!), w przeciwieństwie do psa, który z dziecinnej rączki chętnie wszystko weźmie. Zamiast potem panikować, że w wigilię lecznice już zamknięte, lepiej pilnować kalendarzy adwentowych i słodko zapakowanych prezentów. Psi nos lubi zapach cukru i wszystkiego, co z nim związane…
3. Kochane łapki
Śnieg czy nie, na pewno nadchodzą przymrozki. Na chodnikach pojawi się piasek i sól. My mamy ciepłe buty, psy jedynie swoje łapki. Możemy zaopatrzyć się w specjalną maść ochronną, smarować je wazeliną, gliceryną kosmetyczną, lub zrobić mieszankę z oliwy i wosku. A przede wszystkim porządnie płukać psie łapy po spacerze. Psy lubią je sobie same czyścić po spacerze, więc prócz wysuszania opuszek, chodzi również o to, by pies tej soli nie zjadał.
4. Adresówka
Niestety święta to czas wolny od szkoły. Młodzież zaś lubi pożytkować czas, próbując pierwszych wystrzałów przedsylwestrowych. Petardy strzelające pod blokami to norma. NIESTETY! Zamiast potem obwiniać młodych niepokornych, pomyślmy za nich. Koniecznie doczepmy adresówkę do obroży i szelek psa, i w tych dniach, zamiast spuszczać go luzem, używajmy długiej linki.
Wystrzały mają to do siebie, że pojawiają się znikąd. Jeśli ja jestem w stanie się wystraszyć i o mało co nie dostać zawału, to co dopiero pies? Gdy stanie jak wryty i zacznie szczekać, trzeba się cieszyć z takiego odruchu. Jednak większość zwyczajnie zacznie pędzić jak najdalej od wybuchu. Dlatego lepiej zapobiegać, niż potem rozwieszać ogłoszenia o psie, który uciekł.
5. Strach ma wielkie oczy
Święta świętami, ale czeka nas również gorączka sylwestrowej nocy. To ostatni dzwonek, żeby zacząć przyzwyczajać psa do tego dnia. Oswajanie z dźwiękiem, przypomnienie spokojnego zostawania w klatce, być może kubrak uspokajający, może ziołowe tabletki lub trening klikerowy. Wszystko, co sprawi, że sylwester będzie dla psa mniej straszny, zasługuje na uwagę.
6. Prezenty
Święta kojarzą nam się z prezentami. Nie jest już czymś dziwnym obdarowywanie również psa. Pamiętajmy jednak, że o wiele większą radość sprawi mu poświęcenie czasu niż najpiękniej opakowany prezent bądź najdroższa zabawka. A że jest to czas chaosu, starajmy się też zachować kilka stałych punktów w psim harmonogramie. I nie zamęczajmy psa zdjęciami w czapce Mikołaja albo z rogami renifera. Albo róbmy to przynajmniej w granicach rozsądku.
7. Higiena
Będą goście, pies musi wyglądać. Nowa fryzura, kąpiel, przycięcie pazurów… Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, kiedy wszystko będziemy robić w pośpiechu, a groomer będzie miał wizytę za wizytą. Zaś podczas kąpieli domowej wybierzmy taką porę, kiedy pies będzie miał szansę porządnie wyschnąć.
8. Choinka
Światełka podłączone do prądu, bombki rozbijające się na ostre kawałki, niestabilny świerk… To wszystko przy niesfornym psie może doprowadzić do tragedii. Oczywiście nie musi. Zwłaszcza jeśli zawczasu pomyślimy o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich elementów. Święta to naprawdę piękny czas. Szkoda go psuć przez nasze „ojej, nie pomyślałem”.
A wy, jak przygotowujecie swoje psiaki do świąt?
Zoolog z pasji i wykształcenia. Na co dzień trener szkolenia psów i opiekun zwierząt. Odkąd udało jej się wytrenować kurę, a następnie żyrafę, wie, że nie istnieją psy głupie. Co najwyżej na tyle sprytne, aby takowe udawać :)
Zobacz powiązane artykuły
22.04.2023
Kiedy szczeniak może wyjść na spacer? O tych rzeczach nie miałeś pojęcia!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiosna i lato to czas, kiedy wiele osób decyduje się na nowego członka rodziny. Dłużej jesteśmy w domach, mamy więcej czasu. Poza tym suki najczęściej mają cieczki wiosną i jesienią, zatem siłą rzeczy szczeniaki pojawiają właśnie przed wakacjami.
undefined
28.03.2023
George – pies, który wydostał się z piekła. „Psa w tak fatalnym stanie nigdy nie widziałam”
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choć zmieniają się prawo i stosunek do zwierząt, to jednak nie wszędzie zmiany postępują tak samo szybko. Co jakiś czas oglądamy przypadki skrajnych zaniedbań psów i kotów. Jednym z nich jest sprawa George’a.
undefined
20.05.2022
Dlaczego nie warto wyważać otwartych drzwi, czyli skąd się wzięły normy żywienia dla psów i kotów
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Do tej pory mnie zastanawia, kto tak zawalił w powyższym przypadku edukację na studiach weterynaryjnych – bo pierwszy zbiór danych, na podstawie których ustalono normy żywienia dla psów i kotów, zostały wydane przeszło pół wieku temu. No ale cóż, nie wszyscy może mieli szansę o tym usłyszeć…
Dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, spec. żywienia klinicznego
undefined