REKLAMA
REKLAMA

Małe i duże, czyli nietypowe

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 5 minut

Wśród psów różnych ras wiele jest takich, które wyglądem znacznie różnią się od swoich pobratymców. Decydując się na zakup szczeniaka nietypowej rasy, nie należy kierować się potrzebą oryginalności ani snobizmem. Przede wszystkim trzeba poznać charakter p

Whippet w pozie wystawowej

fot. Shutterstock

REKLAMA

Charakterystyka ras w skali 0-5

WHIPPET
Jest jednym z mniejszych chartów. Waży ok. 9 kg i osiąga ok. 45 cm. wzrostu. Wśród swoich krewniaków wyróżnia się uległością wobec człowieka i podatnością na szkolenie. Nie jest przy tym aż tak neurotyczny jak np. charcik włoski, ani niezależny jak chart afgański. Podczas tresury wykluczone są kary cielesne, kolczatka i jakiekolwiek ostre traktowanie. Stanowczość jest potrzebna, lecz nie do przesady. Dla przykładu – próba zmuszenia whippeta do warowania na zimnym podłożu jest zupełną pomyłką. Podobnie jest z nauką aportowania oraz bezwzględnego przychodzenia do nogi w każdej sytuacji. Nadmierne stosowanie przymusu może spowodować wyłącznie pogorszenie relacji z właścicielem. Radzimy docenić fakt, że whippet sam z siebie cechuje się większą karnością niż większość chartów. Nadaje się doskonale do mieszkania w bloku, pod warunkiem, że będzie wychodził na długie spacery. Zimą whippet będzie potrzebował sweterka, chociaż drżenie jego ciała nie musi oznaczać, że jest zmarznięty i zdarza się także podczas ciepłych dni.
– spacery 4
– inteligencja 3
– stosunek do dzieci 3
– zdrowie 4
– agresywność 1

CHOW-CHOW
Wygląd tego czworonoga z pewnością wprawi w zdumienie niejednego z Was. Na pierwszy rzut oka pies ten przypomina małego lwa. Kiedy otworzy pysk jeszcze bardziej zadziwia, gdyż jego język ma kolor nie różowy, jak u wszystkich psów, lecz fioletowy. Zaskoczeni będą również wszyscy ci, którzy spróbują pogłaskać chow-chow z włosem lub pod włos. Nie jest to możliwe, ponieważ sierść tego psa rośnie pionowo, czyli włosy są ustawione pod kątem prostym do skóry. Rasa ta ma nie tylko dziwaczny wygląd, cechuje ją także specyficzny charakter. Wierny i lojalny wobec właściciela chow-chow zachowuje jednocześnie wielki dystans. Nie jest psem wymagającym wiele czułości ani tym bardziej okazującym na co dzień takie emocje. Z tego powodu nie jest idealnym towarzyszem dla dzieci. Nie szkolone osobniki są dość nieposłuszne (zwłaszcza samce). Spuszczone ze smyczy lubią podążać swoją drogą. Nauka jest skuteczna wyłącznie wtedy, gdy zostanie rozpoczęta najpóźniej przed szóstym miesiącem życia. Chow-chow najtrudniej jest nauczyć przychodzenia do nogi. Aportowanie jest niewykonalne. To dobry pies do domu z ogrodem, a także dla osób, które nie lubią psów ekstrawertycznych, lizusów w typie golden retrievera. Chow-chow pozostawiony w spokoju odwzajemni się tym samym swojemu panu.
– spacery 2
– inteligencja 2
– zdrowie 4
– stosunek do dzieci 2
– agresywność 2

CHIŃSKI GRZYWACZ
Nie wiadomo do końca, skąd pochodzi – z Chin, Ameryki Południowej, czy też z jakiegokolwiek innego zakątka świata. Jest to pod każdym względem rasa tyleż tajemnicza co zagadkowa. Oprócz odmiany nagiej istnieje również „wersja” owłosiona (powder puff) i tylko krzyżowanie ze sobą obu rodzajów gwarantuje uzyskanie zdrowego potomstwa. Bezwłosy chiński grzywacz jest odpowiednim czworonogiem dla alergików a także dla osób samotnych i starszych. Nie wymaga bowiem dużej ilości ruchu i doskonale przywiązuje się do jednego właściciela, co nie oznacza, że nie spisuje się dobrze w liczniejszej rodzinie. Ciekawostką jest fakt, że pod wpływem działania promieni słonecznych, pies ten opala się. Dlatego też latem należy smarować go kremami ochronnymi z filtrem UV. Zimą konieczne jest stosowanie kremów natłuszczających oraz psich sweterków, gdyż piesek bardzo łatwo ulega przeziębieniom. Chiński grzywacz nie jest agresywny, ma bardzo pogodne usposobienie. Jest bystry ale nie przepada za tresurą. Rasa ta znakomicie nadaje się do mieszkania w bloku. Nie wszyscy jednak skłonni są zaakceptować jego ekscentryczny wygląd.
– spacery 3
– inteligencja 4
– stosunek do dzieci 3
– zdrowie 4
– agresywność 2

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

HUSKY
Spośród innych psów, husky wyróżnia się nie tylko niezwykle atrakcyjnym wyglądem, a przede wszystkim wyjątkowym charakterem. Jego psychika jest tak niezależna, że ktoś kto miał dotychczas np. owczarki, a teraz posiada syberyjskiego husky może mieć ogromne problemy ze skutecznym porozumieniem się ze swym podopiecznym. Wszelkie próby uczynienia zeń bezwzględnie oddanego, wiernego oraz całkowicie posłusznego psa zakończą się prawdopodobnie niepowodzeniem. Wybitnie użytkowy rodowód odciska silne piętno na zachowaniu husky. Mimo, że w domu jest niezwykle przymilny, spuszczony ze smyczy na spacerze zaczyna żyć „swoim życiem”, okazując tyleż fascynujące, co kłopotliwe uwielbienie dla biegania i przestrzeni. Wobec dzieci jest absolutnie łagodny, podobny stosunek ma do psów. Nadaje się do mieszkania wyłącznie w domu z (dużym) ogrodem lecz jako obrońca posesji nie sprawdza się. Wymaga długotrwałej i rzetelnie prowadzonej nauki posłuszeństwa. To silny, zazwyczaj zdrowy pies nie wymagający szczególnej pielęgnacji. Jest tak urodziwy, że prowadząc go po chodniku ciągle spotykamy się z komplementami. Uwagę przechodniów zwracają szczególnie oczy czworonoga, z których jedno potrafi być niebieskie. Jednak planując zakup szczeniaka nie należy kierować się wyłącznie wyglądem. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy charakter „silnego psa” będzie nam odpowiadać oraz czy zapewnimy mu odpowiednie warunki życia.
– spacery 5
– inteligencja 3
– stosunek do dzieci 3
– zdrowie 4
– agresywność 2

MASTIFF ANGIELSKI
Ten wyjątkowy czworonóg, gdy stanie na tylnych łapach, ma dwa metry wysokości. Kiedy podczas zabawy w „berka” niechcący na nas wpadnie, będzie to w przybliżeniu siła dwóch rottweilerów, trzech owczarków niemieckich lub jak kto woli: około stu dwudziestu miniaturowych szpiców. Wzrost (80 cm) waga (80 kg lub wyżej) i wynikająca z tych parametrów siła stanowią o tym, że mastiff jest jednym z największych i najsilniejszych psich olbrzymów. Mimo, że już w starożytności skutecznie walczył z wojownikami, a nawet niedźwiedziami, współczesnego mastiffa nie powinien się obawiać nikt, kto nie ma złych zamiarów wobec jego rodziny i posesji. Olbrzym ten cechuje się miłą powierzchownością i dobrym stosunkiem do ludzi i psów. Konieczne jest jednak bardzo staranne jego ułożenie. Wymaga to wytrwałości i cierpliwości, gdyż mastiff, mimo dużej inteligencji, uczy się dość wolno. Powinien mieszkać w domu z ogrodem i mieć swobodny dostęp do właścicieli. Nie wolno zamykać go na dłuższy czas w kojcu. Do bloku raczej się nie nadaje, a jeśli już to stanowczo nie powinien chodzić po schodach. To bardzo piękny pies o ciekawej psychice. Jednak nawet kiedy cieszy się dobrym zdrowiem, jest bardzo kosztowny w utrzymaniu.
– spacery 3
– inteligencja 4
– stosunek do dzieci 3
– zdrowie 2
– agresywność 3

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s