REKLAMA
REKLAMA

Maltipoo – moda na rasowe mieszańce

author-avatar.svg

Magdalena Olesińska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Maltipoo to skrzyżowanie maltańczyka z pudlem. Hybryda cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród znanych osób.

maltipoo

fot. Shutterstock

REKLAMA

Hybrydy, krzyżówki czy rasy designerskie – z takimi określeniami można się spotkać, gdy mówimy o maltipoo. Psy te są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej można na nie natrafić na polskich chodnikach i trawnikach podczas spacerów. Wygląd maltipoo łatwo można pomylić z maskotką. Nie zapominajmy jednak, że to żywa istota, która wymaga opieki, miłości i odpowiedzialnego podejścia człowieka.

Maltipoo: rasa hybrydowa

Człowiek wyhodował wiele ras psów. I choć lista jest imponująca, to w odpowiedzi na ludzkie zapotrzebowania powstają kolejne bądź ingeruje się w wygląd już istniejących. Od kilku lat możemy zaobserwować, że jednymi z najmodniejszych psów to te, które są połączeniem pudla z inną rasą. Cockapoo, cavapoo czy jedna z najmniejszych krzyżówek – maltipoo. Nie sposób wymienić też rasy, od której się to wszystko zaczęło – labradoodle. Twórca chciał uzyskać idealnego psa, który spełni się zarówno jako przewodnik dla niewidomej kobiety, jak i towarzysza dla jej męża-alergika. W 2019 roku 30 lat po stworzeniu hybrydy Wally Conron powiedział, że „otworzył puszkę Pandory, a labradoodle to potwór Frankensteina”. 

Historia i ciekawostki

Podobnie, jak wiele innych hybryd, maltipoo wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy przedstawiciel tej krzyżówki pojawił się na świecie 25 lat temu. Miał być to niewielkich rozmiarów pies do towarzystwa dla alergików, który odnajdzie się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Maltipoo możemy podzielić na dwie generacje. W pierwszej matką szczeniaka jest suczka rasy maltańczyk, a ojcem – pudel toy. W drugiej zaś rodzicami są maltipoo. 

Choć krzyżówka maltańczyka i pudla nie została uznana przez FCI, to w Polsce jest kilka hodowli. Pamiętaj! Maltipoo nie jest psem rasowym – kupując go, nie otrzymasz rodowodu. Za taką mieszankę możemy zapłacić od 4000 do 8000 zł. 

REKLAMA

Maltipoo: charakter i wygląd

W rzeczywistości nie każdy maltipoo będzie miał taki sam charakter czy wygląd. Zwłaszcza gdy decydujemy się na wybór zwierzaka z pseudohodowli nastawionej wyłącznie na zysk – a tych niestety w Polsce nie brakuje. Maltipoo występuje w takim umaszczeniu, w jakim możemy spotkać pudle – od beżowego, brązowego, na czarnym kończąc. 

Maltipoo to w domyśle połączenie najlepszych cech maltańczyka i pudla. Czy takie odziedziczy po rodzicach? Może, ale nie musi. Jaki więc powinien być Maltipoo? Energicznym i towarzyskim psem z wrażliwą osobowością, który bardzo przywiązuje się do opiekuna. Zakłada się, że maltipoo  – po maltańczyku – nie lubi długo zostawać sam w domu. W związku z czym jest psem szczególnie podatnym na lęk separacyjny. Choć maltipoo jest małym psem, to nie możemy zapominać, że drzemią w nim również cechy inteligentnego pudla – a ten lubi zdobywać nowe umiejętności, jest aktywny i potrafi być bardzo szczekliwy. 

Pielęgnacja i zdrowie

Szacuje się, że maltipoo żyje średnio 12-15 lat. Najczęstsze problemy, które odnotowano u przedstawicieli tej hybrydy to choroby oczu (postępujący zanik siatkówki), układu kostnego czy padaczka. Trzeba mieć na uwadze to, że kłopotów ze zdrowiem może być znacznie więcej niż w przypadku maltańczyków czy pudli. 

Okrywa włosowa maltipoo lubi się ze szczotką – a przynajmniej powinna i to bardzo. Codzienne szczotkowanie to konieczność. Na tym pielęgnacja się nie kończy. Odwiedzanie psiego fryzjera raz w miesiącu jest niezbędne, by przycinać psu włosy w okolicach głowy. Jak w przypadku innych psów – regularnie należy sprawdzać stan uszu i oczu. 

Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

źródła: www.dog-breeds-expert.com, zoonews.pl

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s