Większość psów rasowych pochodzi z chowu wsobnego? Co to oznacza? Najnowsze wyniki badań
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krótkie łapki jamników czy pomarszczone mordki mopsów to cechy, które rozsławiły te psy. Niestety te znaki charakterystyczne często są efektem chowu wsobnego.
Fot. Shutterstock
W artykule opowiemy o tym, czym jest chów wsobny oraz ryzyku związanym z jego stosowaniem. Poznasz także najnowsze wyniki badań dotyczące genetyki ras.
Chów wsobny psów rasowych – na czym polega?
By uzyskać psy o pożądanych cechach, trzeba skrzyżować ze sobą osobniki, u których one występują. Niestety na początku tworzenia rasy ciężko znaleźć dwa identyczne zwierzaki, w związku z czym hodowcy często krzyżują ze sobą spokrewnione psy. Pozwala to na wyeliminowanie heterozygot, czyli genotypów posiadających dwa rodzaje alleli, ale wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób, zwłaszcza nowotworowych i immunologicznych. W rezultacie uzyskuje się bardzo podobne osobniki, ale często kosztem ich zdrowia.
Czy większość ras pochodzi z chowu wsobnego?
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii we współpracy z Wisdom Health Genetics przeanalizowali dane genetyczne prawie 50 tysięcy przedstawicieli 227 różnych ras. Okazało się, że średni współczynnik chowu wsobnego wynosi niemalże 25% – to tyle samo materiału genetycznego, ile dzieli ze sobą pełne rodzeństwo, czyli osobniki posiadające nie tylko wspólną matkę, lecz także ojca.
Dlaczego to wysoce niebezpieczne? W przypadku ludzi, a także dzikich zwierząt, współczynnik chowu wsobnego na poziomie 3–6% uważa się za stanowiący zagrożenie. U człowieka wiąże się on ze zwiększonym ryzykiem występowania wielu chorób oraz licznych wad genetycznych.
Dlaczego niektóre rasy mają wyższy współczynnik chowu wsobnego?
Obecnie wielu hodowców podczas selekcji skupia się na uzyskaniu osobników o konkretnych cechach wyglądu, a nie na celu. Niestety, by zachować znaki charakterystyczne przedstawicieli rasy, rezygnuje się z dbania o różnorodność genetyczną między osobnikami. W efekcie zwierzęta są obarczone coraz większym ryzykiem rozwinięcia się chorób genetycznych, a ich długość i komfort życia stopniowo się skracają. Jest to doskonale zauważalne w przypadku ras brachycefalicznych, w przypadku których stawia się przede wszystkim na wygląd, a nie zdrowie psów.
Adopcja – etyczny sposób na zyskanie przyjaciela
Nie ma wątpliwości co do tego, że adopcja to najbardziej etyczny sposób na powiększenie rodziny o czworonożnego przyjaciela. W dodatku zazwyczaj kundelki mają bardziej różnorodny materiał genetyczny, w związku z czym rzadziej chorują i żyją dłużej (nie jest to jednak regułą). Obecnie w Polsce jest około 100 tysięcy bezdomnych psów, więc wybór idealnego dla siebie nie stanowi trudności. Pamiętaj jednak, że każdy zwierzak niezależnie od rasy czy wieku może zachorować, a jako opiekun masz obowiązek zapewnić mu odpowiednie leczenie.
Źródło: https://www.sciencedaily.com
Redakcja poleca:
1. Do kiedy szczeniak jest szczeniakiem? Tłumaczymy, od czego to zależy!
2. Najbardziej chorowite rasy psów. Poznaj 5 ras, które najczęściej chorują
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined
15.04.2024
Oto TOP 5 najbardziej chorowitych ras psów. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, lecz także olbrzymia odpowiedzialność. Zwłaszcza jeśli pod opieką ma się czworonoga, który z natury jest bardziej podatny na choroby niż jego pozostali koledzy. Poznaj 5 ras psów, które należą do najbardziej chorowitych.
undefined