27.01.2009
Agresja na życzenie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jakie błędy popełnione przez właściciela wywołują agresję psa w stosunku do innych czworonogów?
fot. Shutterstock
Jeśli wiemy, że nas pies nie jest łagodnym barankiem, często staramy się zapobiegać jego agresywnym zachowaniom. Spodziewając się, że zaatakuje mijanego czworonoga, zwykle napinamy smycz i podciągamy ją ku górze, wydając komendę: „nie rusz!” lub „nie wolno!”.
Takie postępowanie zamiast łagodzić agresję, utrwala ją. Napinając smycz, powodujemy, że pies czuje się skrępowany i przez to bardziej zagrożony – reaguje więc obroną przez atak. Podciąganie smyczy powoduje podniesienie głowy zwierzaka, zatem wbrew swej woli przyjmuje on postawę zaczepną, skłaniając inne psy do walki.
Podobnie wszystkie komendy mające na celu zakazanie ataku z czasem zaczynają odnosić efekt odwrotny do zamierzonego. Pies na komendę „nie rusz” zaczyna warczeć, ponieważ słyszy ją zawsze wtedy, gdy w pobliżu jest inny pies. Dodatkowo ostry ton, którym ją wydajemy, pogłębia i tak już nerwową atmosferę.
Pamiętajmy, że najwięcej osiągniemy, nagradzając psa za poprawne zachowanie. Jeszcze zanim pomyśli o zaatakowaniu innego czworonoga, warto odwrócić jego uwagę za pomocą smakołyku czy zabawki lub po prostu szybko odbiec w przeciwną stronę, wołając go wesołym głosem. W ten sposób mamy szansę zmienić złe skojarzenia psa z widokiem pobratymców. Po jakimś czasie nasz podopieczny na widok innego czworonoga z pewnością spojrzy na nas, jakby chciał powiedzieć: „Nie pobiegłem za nim! Proszę o nagrodę!”.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined