REKLAMA
REKLAMA

Biegunka u psa. Czego możemy się z niej dowiedzieć?

Aleksandra Prochocka

Aleksandra Prochocka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Luźne kupy u czworonogów zdarzają się dość często. O czym mówi nam biegunka u psa? Czy da się szybko ustalić, co ją spowodowało?

biegunka u psa

fot. Shutterstock

REKLAMA

Opiekun, który zawsze sprząta po swoim zwierzaku, nie tylko zasługuje na pochwałę. Ma także lepszą wiedzę o stanie zdrowia swojego pupila. Nie oszukujmy się – nawet najbardziej zadbanym psiakom zdarzy się czasem biegunka. „Luźna kupa” ma jednak wiele postaci. Na podstawie tego, jak wygląda biegunka u psa, możemy nieraz ustalić, co wywołało u naszego pupila taką reakcję!

Biegunka u psa – na co zwracać uwagę?

Nagła potrzeba wyjścia z domu, częste kucanie na spacerze i lejące się z psiaka odchody to nie wszystko. Poza oczywistymi objawami biegunki zaobserwowanymi na trawniku warto też zwrócić uwagę na całokształt zachowania naszego czworonoga. Biegunka u psa może nieraz przypominać zatwardzenie – psiak wielokrotnie napina się, nic z siebie nie wydalając. Podrażnione jelita mogą sprawiać, że zwierzak czuje potrzebę wypróżnienia, mimo że nic to nie daje. Może także w ten sposób pozbywać się nagromadzonych w jelitach gazów.

biegunka u psa

Kolejnymi objawami, które mogą towarzyszyć biegunce i powinny od razu nas zaalarmować, są ospałość, utrata apetytu i gorączka. U zdrowych psów biegunka mija zazwyczaj tak nagle, jak się pojawiła. Jednak dłuższe problemy mogą świadczyć o chorobie i prowadzić do odwodnienia. Narażone są na nią szczególnie szczenięta i psy ras miniaturowych. Jednorazowy problem nie jest więc czymś, co wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza. Powtarzające się luźne stolce, szczególnie gdy towarzyszą im inne niepokojące objawy, powinny być jednak sygnałem, że psiaka należy jak najszybciej zapisać na badanie. Tym bardziej, jeśli w psiej kupie znajdziemy krew!

Różne rodzaje biegunki – co mogą oznaczać?

Psia biegunka może przybierać wiele postaci. Jeśli dobrze się jej przyjrzymy, możemy określić, jaka jest jej prawdopodobna przyczyna.

  • wodnista, lejąca się z psa biegunka – może być objawem nagłego, silnego stresu, poważnej choroby wirusowej lub dużego zarobaczenia; powoduje szybkie odwodnienie, szczególnie u szczeniąt
  • zwykła, miękka kupa – może świadczyć o dość gwałtownych zmianach w diecie psa, do których zwierzak jeszcze się nie przyzwyczaił lub o obecności pasożytów, takich jak giardia
  • miękka kupa otoczona śluzem – często towarzyszy parwowirozie, chorobom trzustki czy alergiom pokarmowym
  • miękka lub wodnista kupa z widocznymi jajami lub robakami – wyraźny objaw silnego zarobaczenia
  • szary, oleisty stolec – może świadczyć o zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie
  • czarna kupa – zazwyczaj jest objawem obecności krwi w obrębie układu pokarmowego; jej powodem może być zranienie jelita ciałem obcym (na przykład kością lub kawałkiem piłki), ale także poważna choroba (na przykład nowotwór)
  • kupa z widocznymi skrzepami lub świeżą krwią – świadczy o groźnym dla życia psa krwotoku w przewodzie pokarmowym; źródłem krwi mogą być jelito grube, odbyt lub gruczoły okołoodbytowe.
REKLAMA

Biegunka u psa – co można z nią zrobić?

Jeśli poza biegunką psiak czuje się dobrze i zachowuje normalnie, nie należy panikować. Dobrym pomysłem może być lekkie przegłodzenie zwierzaka – dwunastogodzinny post pozwoli jelitom odpocząć i się zregenerować. Pierwszy posiłek po tej przerwie powinien być możliwie lekkostrawny. W przypadku psów żywionych na co dzień suchą karmą można zastosować lekkostrawną mokrą karmę z puszki z rodzaju „sensitive”. Jeśli po trzech dniach problem nie minie, czas wybrać się z pupilem do weterynarza!

Podziel się tym artykułem:

Aleksandra Prochocka
Aleksandra Prochocka

Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s